Druhý aspekt již tak úsměvný není. Muž totiž maloval hákové kříže a nacistické symboly. Přímo při činu jej zadrželi strážníci, kteří prokázali výborný čich, a to nejen policejní. Při noční kontrole ucítili charakteristický zápach spreje, po jehož stopě se vydali.

Přiznal se

K činu došlo u podjezdu dálnice D1 v Ostravě. Vše začalo ve chvíli, kdy hlídka během noční služby projížděla pod dálnicí D1. Ochránci zákona si nejprve všimli odloženého kola, poté ucítili sprej.

Zanedlouho narazili na muže, který měl od barvy zamazané oblečení i boty. Sprejer mimo jiné nastříkal hákové kříže a znaky SS. Ke všemu se přiznal. „Udělal jsem to,“ prohlásil. K motivu se ale nevyjádřil a odmítl dále vypovídat. Podle expertů šlo jednoznačně o symboly nacistického hnutí, což dotyčný musel velmi dobře vědět.

Trest

Případem, který se stal před několika měsíci, se nyní zabýval Okresní soud v Ostravě. Šestkrát trestaný muž čelil žalobě z poškození cizí věci a z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka.

Hrozily mu až tři roky vězení. Nakonec vyvázl s devíti měsíci podmíněně odloženými na osmnáctiměsíční zkušební lhůtu. Verdikt je pravomocný.

Odměna

Obdobný zločin řeší ostravští policisté i v těchto dnech. Někdo v lesoparku Bělský les již podruhé během několika týdnů na výukové panely a další místa nastříkal hákové kříže a různé obrazce. Poprvé se tak stalo v únoru, podruhé nyní. Starosta Městského obvodu Ostrava-Jih, pod který Bělský les spadá, vypsal na hlavu pachatele pětitisícovou odměnu.

„Osobně věnuji odměnu 5000 Kč tomu, kdo poskytne informace vedoucí k dopadení pachatelů,“ uvedl starosta Martin Bednář. Vyšetřování komplikuje skutečnost, že v oblasti nejsou kamery. Policisté nyní prověřují různé stopy, mimo jiné se zaměřují i na lidi, kteří již v minulosti byli za podobné činy odsouzeni.