Nejvíce vždy od jara do podzimu, pokud jde o hudbu. Jen namátkou jmenujme multižánrovou přehlídku Colours of Ostrava, kterou prestižní britský deník The Guardian zařadil mezi Top 10 letních hudebních festivalů roku 2016, kde se v minulosti představily takové hvězdy jako jsou Robert Plant, Björk. ZAZ, Alanis Morissette, Cranberries, Sinéad O'Connor a další. Letos už pošesté mu předcházel neméně úspěšný Festival v ulicích, který je bezplatný pro všechny návštěvníky.

Milovníci klasické hudby se každoročně těší na Janáčkův máj, na němž hostují světově proslulí instrumentalisté, pěvci a špičková tělesa, včetně Liverpoolské či Drážďanské filharmonie.

ATRAKTIVNÍ PRO CIZINCE

„Je neuvěřitelné, kolik toto město nabízí během roku atraktivních hudebních festivalů. Osobně se velmi zajímám o moderní autory. V minulosti jsem navštívil Ostravské dny nové hudby, které probíhají v létě, a žasnul jsem, když mě přátelé z České republiky současně vzali na Letní shakespearovské slavnosti na Slezskoostravský hrad. To byl zážitek! Pocházím z Kalifornie a musím se přiznat, že za špičkovými uměleckými výkony musím urazit doma někdy stovky kilometrů. A vy zde máte všechno soustředěno na jednom místě!" svěřil se Deníku americký student muzikologie John, který letos pro změnu navštívil

v Ostravě Dny nové opery, které se zde konají každé dva roky.

SHAKESPEARE I SAKRÁLNÍ TÓNY

„Myslím, že se nám podařilo vytvořit důstojný festival v sakrálních prostorech Moravskoslezského kraje s přitažlivým duchovním repertoárem," uvedl Igor Františák, ředitel Svatováclavského hudebního festivalu, který se zařadil také mezi velmi populární a hojně navštěvované kulturní akce. Ten letos nabídne v průběhu září rekordních pětatřicet koncertů.

Do té doby mají Ostravané možnost navštívit až do 9. srpna ještě Letní shakespearovské slavnosti na Slezskoostravském hradě, milovníkům heavymetalu se nabízí Ostrava v plamenech v Dolní oblasti Vítkovic, která se koná už tuto sobotu, a v polovině srpna pak tradiční Folklor bez hranic.

„Myslím si, že Ostravané si na nedostatek kulturních pořadů a festivalů rozhodně nemohou naříkat. Dříve, když jsem byl mladší, tak jsem také chodil často na koncerty, do divadla, ale i na bigbítové koncerty. Ale zdraví už mi neslouží jako před lety. Takže se těším na Letní shakespearovské slavnosti, kam mě pozvala dcera na inscenaci Jak se vám líbí," svěřil se Deníku Václav Bálek z Ostravy-Zábřehu. Jak je vidět, Ostrava má co nabídnout. A to jsme ještě nevyjmenovali zdaleka všechny festivaly, které se v Ostravě během roku konají přímo v ní, nebo kousek za ní, což je chvályhodné zjištění.