Když společnost RT Torax před lety představila svůj návrh nové nejvyšší budovy v České republice, bylo z toho velké pozdvižení. Ostravská dvouvěžová stavba měla měřit 238 metrů a zhruba o sto metrů převýšit stávající nejvyšší budovu v zemi. Poté došlo ke změně a přeprojektování stavby na jednověžovou budovu o výšce 175 metrů, která bude v polovině otočená o 90 stupňů. Když ale dorazily detailní výsledky průzkumu podloží, musel se investor vrátit k větší základně opět se dvěma věžemi.
V průběhu času se převládající nadšení veřejnosti změnilo ve skepsi, zda vůbec mrakodrap vznikne. Nové obrázky z dílny architektonického studia Chybík+Krištof ale nedorazily. Zasáhlo vedení města, které nakonec rozhodlo, že na podobu mrakodrapu musí investor vypsat mezinárodní architektonickou soutěž.
Rozhodlo napojení na okolí
Její výsledky nyní investor ohlásil s tím, že v konkurenci dalších čtyř uchazečů uspělo dánské studio Adept s návrhem mrakodrapu v podobě dvou věží o maximální výšce 170 metrů. „Ambiciózním aspektem vítězného návrhu je bezpečné napojení dnes dopravou odříznuté parcely na existující živý bulvár, díky čemuž bude dokončena urbanistická osa směřující k Trojhalí,“ stojí v komentáři k vítěznému návrhu.
Věhlasné dánské studio porazilo nizozemský ateliér MVRDV i třetí KAAN Architecten rovněž z Nizozemska. Čtvrtý skončil londýnský ateliér Bogle Architects, který pro Ostravu navrhuje Rezidenci Stodolní, páté pak další nizozemské studio IND (Iner.National.Design). Architektonická soutěž probíhala moderní formou v podobě soutěžního dialogu.
„Všechny předložené projekty byly velice kvalitní a dobře propracované. O to více mne těší, že mezi zástupci naší investiční skupiny a nezávislou částí poroty nastala jasná shoda ohledně vítězného návrhu. Design stavby perfektně zapadá do dané lokality, navazuje na industriální dědictví Ostravy, a přitom je to stavba moderní a nadčasová,“ zhodnotil vítězný návrh partner a zakladatel společnosti RT Torax Tomáš Häring s tím, že firma v mrakodrapu nabídne široké spektrum služeb pro rezidenty, budoucí nájemce i širokou veřejnost.
S vítězným návrhem je spokojena i samotná Ostrava. „Přináší tolik potřebné propojení mezi prostranstvím u obchodního centra Forum Nová Karolina a jeho okolím,“ vyzdvihl primátor Ostravy Jan Dohnal, jemuž se velmi líbí pojetí parteru. „Umožňuje pohodlný pohyb chodců všemi směry a navíc vytváří náměstíčko pro setkávání i komunitní aktivity. Celý projekt Ostrava Tower Complex hodnotím jako ambiciózní a po jeho realizaci naše město získá další dominantu s rukopisem renomovaných architektů,“ dodal primátor.
Multifunkční budova
Právě podoba přízemního parteru byla jedním z klíčových bodů při rozhodování. „Veřejná prostranství a parter budov mají lidské měřítko, jsou přátelské k chodcům a vytvářejí přirozené pěší trasy,“ podotkl předseda poroty a architekt Michal Sedláček.
A co na to vítězné studio? „V projektu si klademe za cíl vytvořit kvalitní veřejné prostranství, dobré mikroklimatické podmínky, bezpečnější a kvalitnější infrastrukturu pro pěší a cyklisty a to vše s respektem k historickému dědictví Ostravy,“ řekl Anders Lonka z vítězného studia Adept.
RT Torax už se studiem zahájilo jednání a začíná další fáze projektování a povolovacích řízení. „Zahájení stavby je plánováno na rok 2028, předpokládaný termín dokončení a spuštění provozu pak do roku 2032. Výška vyšší rezidenční věže bude 170 metrů,“ uvedl mluvčí RT Torax Jindřich Vaněk s tím, že v projektu se počítá s vybudováním rezidenční části s byty, ale také s kancelářemi, vyhlídkou, hotelem, SPA, kongresovými prostory, restaurací či obchody. Někteří zástupci města už loni podotkli, že s ohledem na nezbytné lhůty je otevření mrakodrapu reálné spíše do roku 2035.
K TÉMATU
O vítězném studiu Adept
Studio Adept bylo založeno v roce 2006 a sídlí v Kodani a Hamburku. Navrhuje udržitelná řešení s respektem k lidskému měřítku, velkou pozornost věnuje kvalitě veřejného prostoru. Rukopis tohoto studia najdeme v severských zemích, Německu i jinde v Evropě, ale také v Asii či na Středním Východě. Podle návrhu studia Adept byl postaven například univerzitní kampus ve švédském Falunu nebo Nová škola architektury v dánském Aarhusu, která byla v roce 2024 nominována na Cenu EU za současnou architekturu.