Možná v duchu, že útrap při stavbě už bylo dost (kontaminovaná zemina, nefunkční signál v garážích, administrativní procesy, prodlužování termínů, pozn. red.), rozhodli se přítomní situaci poněkud zpestřit (i odlehčit). Profesoři fakulty umění proto zahráli přítomným na špičkový klavír, který je nyní součástí nového zázemí klastru umění a designu.

„Myslím, že by byla škoda, kdybyste neslyšeli klavír za pět milionů korun v sále s nejlepší akustikou v zemi,“ řekl novinářům rektor Ostravské univerzity (OU) Jan Lata.

Budova kampusu, interiér i exteriéry:

„Se ZATÍM nejlepší akustikou, Honzo,“ zdůraznil zvesela primátor Ostravy Tomáš Macura v narážce na chystaný městský projekt koncertní síně. „Tak jak dlouho si ji (nejlepší akustiku, pozn. red.) ještě můžeme užívat?“ chtěl vědět rektor paradoxně hned v den otevření komfortního zázemí. „Tři roky, ještě tři roky,“ dodal dobře naladěný primátor.

Pro tisíc studentů. A zároveň pro všechny

Jinak se ale otevření prostor, kterým už se podle využití a tvaru na univerzitě přezdívá Klavír a Kruhy, neslo v důstojné atmosféře. Jinou si ani stavba za víc než miliardu korun nezaslouží.

Kampus Ostravské university, 15. prosince 2022, Ostrava.
Univerzitní kampus v Ostravě stíhá prokletí. Stavební úřad odmítá kolaudaci

„Ukázalo se, že Ostravská univerzita je schopna postavit něco tak velkého. Sice za delší dobu a s obtížemi, ale je,“ uvedl rektor Lata, podle něhož byla OU jedinou univerzitou v zemi bez vlastního sportovního zázemí. I proto s ním nyní bude štědře nakládat.

„Za nejdůležitější považuji, že prostory budou otevřené veřejnosti a prostřednictvím volitelných předmětů rovněž všem z asi deseti tisíc studentů naší univerzity,“ zdůraznil rektor zejména ve vztahu ke sportovní budově.

Primárně bude nové zázemí sloužit asi tisícovce studentů, kteří nastoupí už v úterý (pedagogická fakulta), respektive 27. února (fakulta umění).

Foto z probíhající výstavby Ekonomické fakulty VŠB-TUO.
Sledovaná ekonomka v Ostravě: v kampusu roste za miliardu nová, stará se prodá

„Přímo v budově sportu bude studovat zhruba 600 studentů, v klastru umění jsme asi na 420 studentech,“ shrnuli děkanové pedagogické a umělecké fakulty Daniel Jandačka a Michal Kalhoun. Výhledově by na devíti tisících metrech čtverečních mohlo být „domácích“ studentů až 1400 (z celkového počtu asi deseti tisíc, pozn. red.), jak se univerzita při žádosti o dotaci zavázala.

Trenéři, produkční i grafici

O nové zázemí je mezi studenty stávajícími i potenciálními velký zájem, což univerzita eviduje i na počtu přihlášek. „Přibývali už loni zároveň s průběžnou prezentací projektu na sociálních sítích,“ zmínil děkan Jandačka. V novém zázemí pro sport a behaviorální zdraví a v klastru umění a designu budou vzděláváni noví trenéři, učitelé, hudebníci, produkční a grafici.

Kampus Ostravské univerzity na Černé louce, Ostrava, 4. 10. 2022
Kampus Ostravské univerzity hlásí další zpoždění: není signál, není kolaudace

Ostravská univerzita pro ně využila jednu z posledních možností získat dotace a stavbu realizovat. „Je to největší investice do vysokých škol u nás vůbec. A je zároveň poslední tohoto typu,“ uvedl Václav Velčovský, vrchní ředitel sekce mezinárodních vztahů ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy s tím, že ministerstvo už nebude přispívat na univerzitní stavby na zelené louce.

„Kdybychom to nestihli a řešili třeba i architektonickou soutěž, budovy bychom nepostavili,“ uvedl projektový manažer Ostravské univerzity Petr Svoboda.

V regionu se však připravují k realizaci další nákladné univerzitní projekty dotované z EU bez účasti státu.

Na Černé louce pokračuje stavba kampusu Ostravské university, 19. července 2022 v Ostravě.
Finiš kampusu Ostravské univerzity: 450 dělníků denně, za dva měsíce studenti

„Je to třeba projekt Ostravské univerzity LERCO za 1,5 miliardy korun, dále projekt živých laboratoří Refresh pro VŠB-TUO za 2,5 miliardy korun a také ‚skleníkový‘ projekt Eden Karviná, který se váže na Slezskou univerzitu. A brzo budou podány i další projekty,“ dodal k tématu hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, podle něhož se transformace regionu bez zapojení univerzit nikdy nemůže podařit.

Na projektu City Campusu se podílelo i město Ostrava coby spoluzadavatel. „Je to největší stavba v novodobé historii, na které se Ostrava podílela. Město investovalo nejen do této stavby prostřednictvím financování podzemního parkování, ale i vymístěním tramvajové smyčky a úpravou okolí. Celkem jsme zde proinvestovali kolem 400 milionů korun,“ uvedla investiční náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová, která to považuje za důležitou investici.