Je něco málo po 11. hodině a lidé v Trojhalí se scházejí ke gastro show kuchaře Ivana Vodochodského. Ten už zaujatě hovoří o jehněčím masu na švestkách, které během vymezené půlhodiny čistého času připraví.

Opodál kuchařskému umění přihlíží skupinka mužů s pivem v ruce. Kousek od nich stojí stánky, které návštěvníky lákají na produkty malých regionálních pivovarů. A že je z čeho vybírat.

Přesně naproti nabízejí hostesky Moravskoslezského kraje vystavené kuchařky Jak šmakuje Moravskoslezsko. „Lidé sem chodí a ptají se na ně. Tím, že je rozdáváme zdarma, je o ně velký zájem. Větší fronty čekáme až odpoledne, a taky v dalších dnech," hovoří jedna z hostesek Markéta Slívková.

Festival v ulicích

Barvy v pohybu

Venku před Trojhalím je už nachystaná obrovská trampolína, na které si mohou lidé do 80 kilo zdarma zaskákat. Martin Vilím, který má tuhle atrakci na starosti, říká: „Lidem vždy trvá, než se rozkoukají. Ještě pár hodin a na trampolínu se vytvoří řady. No řekněte, kdy má člověk možnost skákat si jen tak do výšky čtyř metrů? Kdybych vážil o něco méně, tak už skáču,"s úsměvem dodává.

Barvy v pohybu v prostoru mezi Trojhalím a Novou Karolinou.

Na louce s hřištěm určeným na beachvolejbal se rozcvičují mladé volejbalistky. Ty čekají už jen na natažení sítě.

Beachvolejbal aneb Barvy v pohybu v prostoru mezi Trojhalím a Novou Karolinou.

Beachvolejbalové hřiště je pro všechny návštěvníky Festivalu v ulicích zcela k dispozici vždy od 14. do 15. hodin.

Pomalu se přesouváme k obchodnímu centru Nová Karolina za zvuky brit-popu, kde na malém pódiu začíná koncert kapely FiHa.

NOVÁ KAROLINA STAGE. Koncert kapely Fíha.

Přestože je pravé poledne, mladí fanoušci FiHa dorazili a jde vidět, že si jejich anglický repertoár naprosto užívají. Někteří s kávou či pivem v ruce, jiní jen tak sedí a hlavou lehce pohoupávají do rytmu. „Festival v ulicích je super. Moc se těším na Adama Mišíka i Ondru Brzobohatého. Jsem vděčná, že se zdarma dostanu na tyhle letní koncerty," sděluje své nadšení z prvního dne festivalu jedna z návštěvnic, Monika Zaorálová.

K TÉMATU

Gastro show Ivana Vodochodského v Trojhalí. Přípravu jehněčího na švestkách lidé nejen sledovali, ale také se do ní zapojili.

GASTRO SHOW Ivana Vodochodského v Trojhalí. Přípravu jehněčího na švestkách lidé nejen sledovali, ale také se do ní zapojili. „Kdo nakrájí špek?" zeptal se kuchař a ihned mrkl na ženu poblíž, která se nestyděla a opravdu se do krájení pustila. „Když děláte jídlo s láskou, lidé to poznají a mnohdy i ocení," říká hlavní aktér Vodochodský. Byla to tedy opravdu živá gastro show. (vla)

Colours otevírají kempy. Na lidi teprve čekají

„Přijeli jsme tak brzo, protože chceme ještě odpočívat. Na festivalu jsme v poprvé, tak si to chceme pořádně užít. Nemáme nějaké konkrétní plány na výlety nebo poznávání Ostravy, nejspíš si zajdeme do informačního centra a tam si necháme poradit," řekl mi Rafal Tamiła, který přijel na festival se svými přáteli až z Gdaňska. Je jedním z mála lidí, kteří si už v kempu u Slezskoostravského hradu, jenž se otevřel toto pondělí, postavili stan a těší se na zážitky z Colours.
 Colours otevírají kempy. Na lidi teprve čekají.
Kromě Rafalova stanu je v areálu prozatím jen hlouček, který se schovává před sluncem ve stínu vysokých stromů.

„Největší nápor návštěvníků očekáváme klasicky až se začátkem samotného festivalu, to znamená ve čtvrtek," vysvětlil mluvčí festivalu Jiří Sedlák. Každoročně je největší zájem o kemp, který je v bezprostřední blízkosti areálu.

Návštěvníkům se otevře ve čtvrtek 17. července a už teď je téměř vyprodaný. Druhou variantou je pak ubytování ve stanovém městečku, které oproti loňským ročníkům nesídlí na Landeku, ale u Slezskoostravského hradu. „Chceme, aby měli všichni návštěvníci festivalu možnost ubytovat se ve stanovém městečku. Zároveň otevíráme jeden kemp s takovým předstihem, aby se tam mohli ubytovat i návštěvníci Festivalu v ulicích" dodal Jiří Sedlák. (gra)Lucie Vláčilová