Jaká bude Ostrava bez Tomáše Macury? Deník vybral 5 bodů, které podle redakce nelze opomíjet a které se se změnou vládnoucí garnitury ukazují jako klíčové. Ve vybraných oblastech se totiž skutečně chystají velké věci - podívejte se a posuďte sami. Členové klubu Deníku najdou všechny body najednou již nyní zde. Pro ty ostatní dnes odemykáme další z nich.

 „Dohodli jsme se na navýšení financování v objemu do investic o jedno procento z rozpočtu města a do provozních nákladů, tedy na opravy a údržby, o dvě procenta,“ komentoval předseda zastupitelského klubu Starostů pro Ostravu Jiří Jureček dohodu, která může vypadat nicotně, řečí čísel je už ale mnohem výmluvnější.

Ostrava. Ilustrační foto.
Ostrava bez Tomáše Macury: síň za 4 miliardy, odklad „metra“ i návrat jízdného

„V rozpočtu města to udělá ročně rozdíl 300 milionů korun, což je při objemu 14,5 miliardy korun kapka v moři. Dohodli jsme se na tom právě proto, že je to zcela reálný a nepřestřelený požadavek,“ řekl Deníku hošťálkovický starosta s tím, že například některé malé obvody si ročně polepší zhruba o tři miliony korun.

„Bude to velký objem a obrovská pomoc, protože nyní máme v průměru 3 až 4 miliony korun na investice, takže půjde vlastně o zdvojení částky,“ dodal Jureček.

Další oblasti, ve kterých by mohly nastat změny:

MHD

Nové vedení města Ostravy si posvítí na dopravní podnik. Chce mimo jiné přijít na důvod značně rostoucích požadavků na dotaci z města. Na neurčito, patrně o zhruba půl roku, se odkládá projekt „ostravského metra“, tedy velké tramvajové revoluce. Důvodů je několik - více zde. Možný je také návrat desetiminutové jízdenky, kterou v rámci úspor zrušil na přelomu roku.

Ilustrační foto.
MHD v Ostravě opět čekají změny. Vrací se 10minutové jízdné a odkládá se „metro“

Městská policie

Jedna z mála věcí, jež byly vyčítány primátorovi, který je vrchním velitelem městské policie, se za dob úřadování Tomáše Macury týkala činnosti městské policie. Až příliš často v Ostravě zaznívaly názory, že pod jeho velením jsou strážníci spíše „pokutovači“ za špatné parkování - více zde.