Deník sleduje ukrajinsko-ruský konflikt také z pohledu Moravskoslezského kraje - ZDE.
Ukrajincům, kteří před válkou uprchli do Ostravy se průběžně dostává pomoci. Zdarma mají například veřejnou dopravu, vstup do zoo za symbolickou korunu, úřady, firmy i jednotlivci pro ně připravují ubytování, řeší, jak je propojit s rodinami. A ve středu zastupitelé odhlasovali i významnou finanční pomoc – jak pro Ukrajince na útěku, tak i pro samotnou zemi. Balík patnácti milionů město rozdělilo na tři části.
„Jednu část věnujeme na humanitární účely na Ukrajině pro dvě organizace, které tam působí – Člověk v tísni a Fond humanity Českého červeného kříže (ČČK), druhých pět milionů vyčleníme z poloviny na přímou pomoc uprchlíkům zde ve městě prostřednictvím oblastního spolku ČČK v Ostravě, Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU) a Potravinové banky a z poloviny jako rezervu na další pomoc. Třetí třetinu poskytneme přímo na účet ukrajinské ambasády, smyslem je podpořit nákup vojenského materiálu, aby posoužil při obraně ukrajinského území,“ podrobně popsal primátor Ostravy Tomáš Macura, kam peníze poputují.
Přispět na zbraně, nebo ne?
Peníze směřující na humanitární pomoc na Ukrajině i uprchlíkům v Ostravě jednohlasně odsouhlasilo všech jednapadesát zastupitelů, část jich ale výslovně nesouhlasila s tím, aby se peníze posílaly i na nákup zbraní.
„S nákupem vojenského materiálu, sebevíc může mít přízvisko obranný, nemůžeme souhlasit, žádám oddělené hlasování,“ vyzval opoziční zastupitel Václav Kubín z Jednotných.
Komunisté ústy Josefa Babky zase navrhovali, aby pět milionů na zbraně bylo přerozděleno ČČK. „Nebudeme první ani poslední město či kraj, které na tento účel peníze poskytnou,“ argumentoval primátor. Jeho náměstek Miroslav Svozil (ODS) si pak pomohl parafrází. „Květinou ve vlasech agresora nevyženete, proto jsem přesvědčen, že tato třetina částky je možná nejdůležitější, uvědomme si, že Ukrajina brání celou Evropu, včetně nás,“ řekl Svozil.
Pro poslání peněz na nákup zbraní byli také Piráti. „Protože konflikt v brzké době určitě neskončí,“ vysvětlil Rostislav Řeha. Zhruba šestina zastupitelů na návrhu nic nezměnila a peníze na Ukrajinu poputují. „I malí lidé mohou udělat velkou laskavost,“ okomentoval následně příspěvky Tomáš Málek z Ostravaka.
Trpí válečným traumatemOstrava mezitím v rámci mimopeněžní pomoci chystá volnočasové aktivity, například kluby pro maminky s dětmi, aby se uprchlická komunita mohla potkávat či třeba speciální promítání v rámci Centra kultury a vzdělávání.
„Soustředíme se také na umisťování dětí ukrajinských uprchlíků do škol v místě bydliště, primárně ve školách s odborným personálem, školním psychologem apod., protože řada dětí trpí posttraumatickým šokem,“ zhodnotila psychický stav příchozích náměstkyně primátora pro školství a sport Andrea Hoffmannová (Piráti). Zastupitelé se také shodli, že o možnostech pomoci Ukrajině budou jednat pravidelně.