Při poslední návštěvě regionu v září 2019, kdy v Třinci zahájil školní rok, Ostravu ze svého itineráře vynechal, jinak byl ale jejím pravidelným VIP návštěvníkem. Poprvé do Ostravy zavítal už v říjnu 2013, tedy v prvním roce svého celkem desetiletého úřadování. Poté – většinou s první dámou Ivanou Zemanovou po svém boku – návštěvy regionu v pravidelných intervalech opakoval. Vždy na několikadenní návštěvu s jedním či dvěma dny v Ostravě se vrátil v listopadu 2014, v září 2015, v listopadu 2016, v září 2017 a poprvé a naposled v rámci svého druhého funkčního období ještě v květnu 2018.

Miloš Zeman byl 28. 2. 2015 v Osvětimanech za svědka na svatbě svého kancléře Vratislava Mynáře
Odcházení prezidenta Zemana. Svému kancléři Mynářovi byl na svatbě za svědka

Poté výjezdní cesty do regionu i s ohledem na svůj zdravotní stav omezil. Jak si jej z jeho návštěv v Ostravě pamatujeme? Většinou se ubytoval v hotelích Clarion či Imperial, k jídlu upřednostňoval českou kuchyni s klasickými těžšími jídly, jako je svíčková s knedlíky nebo pečeně. A prakticky vždy hýřil svými oblíbenými bonmoty.

Co například řekl? 

Boj s cukrovkou (říjen 2013): „Svůj boj s cukrovkou řeším dupáním, podobně jako králíci. To je efektivnější, než jakékoliv pilulky. Když zadupu, nohy mě přestanou bolet."

Miloš Zeman reagoval na dotaz týkající se jeho zdraví - na podiu následně zadupal nohama a demonstroval tak, co je pro něj nejlepší lék - viz přiložené video níže: 

Zdroj: Deník/Martin Pleva

Zahájení konference (říjen 2013): „Neříkej, že to nejde, raději řekni, že to zatím neumíš."

K lidem z Ostravy (listopad 2014): „Ani jeden z vás mi nepoložil otázku, proč používám vulgarismy, ale jsem na Ostravsku, kde lidé mluví ze srdce a já vám za to, řečeno slovy filmu Věry Chytilové Kurvahošigutntag, ze srdce děkuji."

Kanál Dunaj-Odra-Labe - vizualizace
Konec Zemanova snu. Vláda zastavila projekt kanálu Dunaj-Odra-Labe

K vyslání českých vojáků do zahraničí (září 2015): „Nemám příliš rád ploty, protože si vždycky vzpomenu na Berlínskou zeď… Myslím si, že místo stavění plotů na hranicích je daleko vhodnější poslat tam lidskou živou sílu, to znamená, jak armádu, tak policii, tak dobrovolnické zálohy." 

Nakládání s informacemi (listopad 2016): „Anna Karenina se dá zredukovat do jedné věty: Hysterka skočila pod vlak. Buďto si člověk tuto Tolstého knihu přečte celou, nebo se spokojí jen s touto jedinou větou." 

O českém voliči (listopad 2016): „Strany si myslí, že když před volbami dají pivo a párek tak, si lidi získají. Jenže skeptický český volič zkonzumuje pivo a párek a jde volit někoho jiného. Což je dobře…" 

Nejbouřlivěji přivítala Ostrava prvního Československého prezidenta v roce 1924, žádnému z těch dalších se tak nadšených ovací nedostalo. Na snímku je T. G. Masaryk ve Vítkovických železárnách.
Ostrava a jedenáct prezidentů: byli zde všichni až na jednoho

K problémům Vítkovic (květen 2018): „Když se zaměříte místo lodních hřídelů a tlakových lahví na elektrárny, kde nemáte žádné zkušenosti, a ještě je provozujete v Turecku a navíc u dolu, jehož uhlí se nehodí do kotlů té elektrárny, tak se nelze divit, že dochází k ekonomickým problémům.“

K OKD (květen 2018): „Souhlasím, že některé doly mohou prosperovat i po roce 2023. Naštěstí dnes už nikdo nemá možnost odsávat z OKD peníze ve výši, která se odhaduje na sto miliard korun. Kdyby ve firmě peníze zůstaly, tak její problémy dnes neřešíme. Znáte proto můj názor na Zdeňka Bakalu. Je to v podstatě souvislá řada urážek na cti, které jsou ale, myslím si, hluboce odůvodněné.“

Prezident Miloš Zeman.
Miloš Zeman exkluzivně pro Deník o změnách v kraji a jeho možnostech

Ke kanálu D-L-O (září 2019): „Myšlenka kanálu Odra-Labe-Dunaj se má oblíbená. Chtěli ho stavět i Karel IV., František Josef I, Tomáš a Jan Baťové, jsem v dobré společnosti.“ 

Úplně první den první návštěvy Miloše Zemana ve funkci prezidenta v MS kraji (říjen 2013):