Ne že by se nestavělo. Jen v letošním roce veřejný či soukromý sektor v Ostravě dokončil a otevřel parkovací dům u ostravské zoo, kancelářský objekt Organiku, nové zdravotnické centrum ve zrekonstruované porubské Černé perle nebo třeba sportovní halu v Třebovicích. A před dokončením je proměna Grossmannovy vily či stavba parkovacího domu u nemocnice na Fifejdách v závěsu s Novými Lauby.
Přesto existuje při smělých plánech města i probuzených soukromých investorů řada projektů, které tak úplně nejdou podle plánu, opakují se u nich letité sliby nebo už vůbec nejsou ve hře. Tohle je deset z nich.
1. Mrakodrap Ostrava Tower!!!
Investor: RT Torax
Termín dokončení: 2032
Cena: 2,5 miliardy korun
close info Zdroj: se svolením Chybik+Krištof Architects zoom_in Vizualizace chystané nejvyšší stavby v zemi Ostrava Tower s 235 metry.
Ideová studie se dvěma věžemi, pak kvůli podloží jednověžová stavba. A nakonec většina z toho v koši, aby se začalo nanovo. Takový je stručný sumář plánů na nejvyšší budovu v zemi, kterou má na Karolině postavit společnost RT Torax. Město si nakonec řeklo dost a přikázalo investorovi, aby na podobu mrakodrapu nechal vypsat architektonickou soutěž. „Opakovaně jsme dostávali koncepty řešení, které nebyly dostatečně propracované,“ vysvětlila krok začátkem letošního roku tehdejší investiční náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.
V praxi to znamenalo, že ze slibovaného termínu dokončení v roce 2027 se stal rok, kdy se ještě ani nezačne stavět. Letos v létě měla být vypsána architektonická soutěž, investor však už brzy oznámí návrhy, o kterých bude porota hlasovat. Schválit je musí Česká komora architektů i město.
„Formálně nyní dobíhá lhůta pro vyjádření se k podmínkám architektonické soutěže. Do konce října zveřejníme jména všech čtyř architektonických studií z Evropy a ze světa, která jsme oslovili,“ řekl Deníku mluvčí investora Jindřich Vaněk s tím, že vítězný architektonický návrh oznámí RT Torax na jaře. Půjde už o třetí podobu mrakodrapu, který by podle nynějšího stanoviska investora měl stát do roku 2032, město v minulých měsících operovalo s opatrnějším termínem do roku 2035. Náklady mají být podle propočtů nejméně 2,5 miliardy korun.
„Fázi stavby plánujeme stihnout přibližně za tři roky od získání povolení stavebního záměru,“ uvedl partner a zakladatel RT Torax Tomáš Häring.
2. Bytový dům v Ostrčilově ulici
Investor: neznámý
Termín dokončení: neznámý
Cena: 390 milionů korun
close info Zdroj: AI DESIGN zoom_in Vizualizace ostravského mrakodrapu.
Renomované studio Al – DESIGN architektů Evy Jiřičné a Petra Vágnera připravilo návrh na proměnu léta chátrajícího „malého mrakodrapu“ v Ostrčilově ulici. Při prezentaci projektu se počítalo s možnou stavbou od letošního roku, a to asi za 390 milionů. I přes nízkou světlou výšku místností měly v budově vzniknout desítky bytů a město si jich část mělo po rekonstrukci odkoupit zpět.
Vše je ale jinak. Město byty zpátky odkupovat nebude a nejistá je i samotná proměna výškové budovy. Mezi investory o ni totiž není zájem. „Předtím jsme ‚mrakodrap‘ pojali jako soutěž, nyní chceme vyhlásit záměr prodeje a tomu, kdo podá nejvyšší nabídku, budovu prodáme,“ řekl Deníku koncem září investiční náměstek primátora Ostravy Břetislav Riger s tím, že se původně objevil jediný zájemce – společnost Bystroň Group –, který navíc z projektu vycouval a nikdo další se neobjevil.
Nyní Ostrava upravila podmínky a v záměru prodeje se vzdala například hlavního slova v tom, jak mají vypadat obklady, protože už byty zpátky kupovat nebude. Město tak věří, že i díky rozvolnění podmínek se investoři přece jen najdou. „Budovu bychom chtěli prodat řádově za desítky milionů korun, nepůjdeme pod částku 40 milionů. Pokud ji nyní neprodáme, patrně by došlo na její demolici, kterou jsem sám v minulosti upřednostňoval,“ nastínil Riger možnou alternativní cestu.
3. Bytový dům Biskupská x Kostelní
Investor: město Ostrava
Termín dokončení: neznámý
Cena: 187 milionů korun
close info Zdroj: Magistrát města Ostravy zoom_in Vítězný návrh
Od jara 2018 zná veřejnost podobu bytového domu, který má vzniknout v proluce na nároží Biskupské a Kostelní ulice a potáhne se až do křižovatky s ulicí 28. října. V minulosti v místě proběhl i archeologický průzkum, od té doby však o projektu zúčastnění spíše mlčí.
Původně měl být bytový dům letos hotový, už před dvěma lety ale bylo jasné, že nebude. Město, které ho má stavět, uvedlo, že s ohledem na komplikované majetkové vztahy v území nelze termíny realizace předpokládat. Skoro to vypadalo, jako by projekt skončil v šuplíku. Deník se proto na projekt blíže zaměřil.
close info Zdroj: Magistrát města Ostravy zoom_in Vítězný návrh
Podle investičního náměstka primátora Břetislava Rigera je nyní v běhu schvalovací kolečko. „Do konce roku bychom měli mít plnohodnotnou projektovou dokumentaci a v lednu bychom chtěli podávat žádost o stavební povolení,“ uvedl Riger. Za projektovou dokumentaci město zaplatilo přes šest milionů korun, cena samotné stavby, která bude v dokumentaci pro stavební povolení ještě upřesněna, je nyní 187 milionů korun bez DPH. „V šuplíku nic neskončilo, pracuje se. A bude to krásný dům. Diagonálně jím bude možné projít z Biskupské na Kostelní,“ vyzdvihuje politik zajímavý prvek objektu, který zabodoval už před pěti a půl lety u poroty v architektonické soutěži. Rok po původně plánovaném dokončení budovy by se tak přeci jen mohlo začít stavět.
4. Planetárium Ostrava
Investor: neznámý
Termín dokončení: neznámý
Cena: 73 milionů korun (před lety)
close info Zdroj: Vizualizace Ateliér Simona zoom_in Vizualizace. Budova Moon je součástí plánů na rozšíření ostravského planetária.
Lidé se nemohli shodnout, jestli plánovaná novostavba v areálu Planetária Ostrava připomíná spíše měsíc, nebo kosmickou loď. Záměrem však bylo, aby připomínala obojí. Záměrem však také bylo, že takzvaný Moon bude postaven, což je nyní velmi nepravděpodobné.
Reálně tak hrozí, že futuristický návrh architektonického Atelieru Simona, který je jimi proslulý, skončí nadobro v šuplíku. Už před dvěma lety bylo vedení VŠB-TUO, pod kterou Planetárium spadá, opatrné ve vyjádřeních a nyní vedení Planetária odkrylo karty. „Nenašel se nikdo, kdo by Moon financoval. Zůstává jen vizí v šuplíku, neplýtváme na něj nyní energií. Naopak přemýšlíme, jestli jeho příprava vůbec měla nějaký význam,“ řekla Deníku vedoucí Planetária Ostrava Milada Svobodová a vysvětlila důvod skepse.
„K Planetáriu je špatná dostupnost, v minulosti se tady plánovala druhá příjezdová cesta nebo přivedení MHD s točnou autobusů, ale nic z toho nebylo. Lidé se k nám dostanou jen autem, školním autobusem nebo pěšky lesem. S Moonem by ten problém byl dvojnásobný, přičemž s ohledem na uvedené komplikace s dopravou řešíme to, abychom planetárium vůbec uživili,“ přiznala vedoucí planetária.
Už v době představení Moonu se podle ní náklady odhadovaly na 73 milionů korun. „Dnes by to byly nepochybně nižší stovky milionů. Patříme provozně pod Hornicko-geologickou fakultu (HGF) VŠB-TUO, přičemž samotná HGF na financování nemá peníze a univerzita nyní řeší svatbu svých nových fakult, na kterých se finančně vyčerpala. Najít sponzora pro Moon bude složité, nepodařilo se nám to ostatně ani na dětské hřiště, které jsme u planetária plánovali,“ posteskla si Milada Svobodová. Zdá se proto, že UFO v Krásném Poli nejspíše nikdy nedosedne.
Ostravské planetárium:
Fotogalerie: Ostravské planetárium
5. Parkovací dům u Katedrály
Investor: neznámý
Termín dokončení: neznámý
Cena: 406,5 milionu korun
close info Zdroj: Vizualizace: Chalupa architekti zoom_in Podle tohoto návrhu studia Chalupa architekti se bude stavět parkovací dům za ostravskou katedrálou. V nejbližších týdnech dojde k podpisu smluv.
Problém s parkováním v samotném historickém centru města má vyřešit zejména parkovací dům za Katedrálou Božského Spasitele, který má nepřímo zútulnit samotné náměstí Msgre Šrámka. Úvah na toto téma bylo za poslední desetiletí víc než dost. V roce 2021 v architektonické soutěži zvítězil návrh studia Chalupa architekti za více asi 406 milionů a Ostrava avizovala, že pro realizaci objektu se čtyřmi sty parkovacími místy bude hledat vhodného partnera v soukromé sféře.
Garáže, které se mají dát do budoucna relativně snadno transformovat v bytový dům, měly stát rovněž letos, ještě se však ani v tomto případě nekoplo do země. Důvody jsou zde ale jiné, než u většiny zpožděných staveb.
„Ještě za mého prvního působení ve vedení města jsme vypsali jednu z prvních soutěží na podobu náměstí kolem katedrály. Dívali jsme se na nabídky architektů a byli z nich doslova nešťastní. Na všech návrzích zůstalo parkoviště. Hlavní architekt města Cyril Vltavský nás tehdy přesvědčil, abychom návrhy alespoň ocenili, aby se architekti napříště neurazili,“ vrátil se v čase investiční náměstek primátora Břetislav Riger.
Současný návrh na proměnu okolí katedrály a výstavbu garáží s obchodním parterem z dílny Chalupa architekti je proto podle něj téměř snový, přestože v zastupitelstvu na něj jsou rozdílné reakce. Už v době covidu v online debatě zaznívaly například pochyby, zda by měl na dohled centrálního náměstí stát zrovna parkovací dům. „Na tomto návrhu je krásné, že se dá využití objektu do budoucna změnit a že všude kolem katedrály bude místo aut dlažební kostka. Vypadá to luxusně!“ je přesvědčen Riger, který se dostává k jádru problému.
close info Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň zoom_in Místo za katedrálou Božského Spasitele kde měl vyrůst nový parkovací dům až pro 300 aut.
S výstavbou garáží přibude v lokalitě asi dvě stě parkovacích míst, pro které chybí dopravní infrastruktura. „Dopravní experti upozorňují na problematickou příjezdovou cestu primárně kolem centra Pant po ulici Čs. legií. Nechceme proto uplést bič a mít dům, ke kterému se nedá dobře dostat,“ zmínil Riger jeden z problémů. Druhým je také přání města, aby dům byl postaven z kvalitních materiálů odpovídajícím významu historického centra Ostravy. „Nejsem si jistý, jestli by to takto nějaký soukromý investor postavil, přestože zisk bude generovat i obchodní parter,“ vysvětlil Riger.
Nejdříve ze všeho tedy Ostrava udělá studii, která tyto problémy eliminuje. Předzvěstí toho, že k něčemu skutečně dojde, by měla být přeložka inženýrských sítí a následně demolice trafiky a prodejny v Zámecké ulici. „Není to mrtvý projekt, ale musíme ho vyladit,“ přiznává Riger. Lze proto čekat další zpoždění projektu řádově v letech.
6. Bytový dům Vojanova
Investor: Promet Group
Termín dokončení: 2025 – 2026
Cena: neznámá
close info Zdroj: Promet Group zoom_in Vizualizace. Bytový dům Vojanova v Ostravě.
Před třemi lety zmizela z prostoru před Divadlem Loutek Ostrava a výstavním pavilonem na Černé louce soustava nevzhledných budek a město plánovalo Vojanovu ulici proměnit v místo hodné centra Ostravy.
Vyčištěné pozemky následně prodalo za 11 milionů korun s DPH společnosti Promet Group, která vyhrála v soutěži v konkurenci návrhů na bytový dům a hotel. Sama zde přitom bytový dům plánuje postavit. Začít se mělo podle optimistických odhadů letos, skončit za rok. Alespoň podle avizovaných termínů z doby prodeje pozemků. Městem následně stanovené termíny však byly benevolentnější.
„Na projektu bytového domu Vojanova intenzivně pracujeme a vše připravujeme pro zahájení stavebního řízení. Všechny dohodnuté milníky dodržujeme,“ uvedl mluvčí skupiny Promet Group Pavel Barvík a objasnil tradiční důvody mírného zpoždění oproti ideálnímu stavu.
„Příprava a projektové práce procházejí tradičním procesem připomínkování ze strany zúčastněných stran odpovídající legislativnímu prostředí v České republice. Veškerými podněty jsme se zabývali a v souvislosti s nimi projekt upravovali,“ dodal mluvčí.
close info Zdroj: Promet Group zoom_in Vizualizace. Bytový dům Vojanova v Ostravě.
Skupina Promet Group očekává zahájení stavby na nároží Vojanovy ulice a Smetanova náměstí hned po skončení stavebního řízení. To by mělo být v příštím roce.
„Návrh společnosti Promet představuje atraktivní šestipodlažní bytový dům s 26 bytovými jednotkami, s prostory pro obchod a služby v přízemí a jedním patrem podzemního parkování,“ objasnila už dříve někdejší investiční náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.
7. Multifunkční sportovní hala
Investor: město Ostrava, MS kraj, ČSAD Ostrava, SPSDM
Termín dokončení: do 2027
Cena: 600 milionů korun
close info Zdroj: Platforma Architekti zoom_in Vizualizace připravované multifunkční sportovní haly v Ostravě.
Není tajemstvím, že Ostrava potřebuje středně velkou halu pro míčové sporty. Vyrůst má za 600 milionů korun za OC Futurum v ulici U Stadiónu. Společnými silami ji má postavit Ostrava, Moravskoslezský kraj, Spolek na podporu sportu dětí a mládeže (SPSDM) a ČSAD Ostrava.
Třetinu má hradit město, které také hledá externí zdroje ve výši asi 250 milionů korun. A kdyby se Ostravě podařilo získat začátkem loňského roku dotaci z Národní sportovní agentury, mohla se hala pro 3500 lidí začít stavět už loni a dokončena mohla být letos. Projekt však neuspěl a proces se prodlužuje.
Místo, kde má nová hala vyrůst:
Fotogalerie: V centru Ostravy má vyrůst multifunkční hala
„Dotace sice ještě vypsány nebyly, ale očekáváme je,“ hovořil přitom optimisticky na zastupitelstvu města začátkem minulého roku Tomáš Vrátný za nositele projektu – Spolek na podporu sportu, dětí a mládeže. „Agentura operuje asi s 581 miliony korun měsíčně, i proto v dotaci věřím,“ uvedla tehdy k požadavku na 250 milionů korun náměstkyně pro školství a sport Andrea Hoffmannová.
close info Zdroj: Platforma Architekti zoom_in Vizualizace připravované multifunkční sportovní haly v Ostravě.
A jelikož projekt nemá zajištěné financování, nikam se nespěchá. „Nyní jsme ve fázi hotové projektové dokumentace a coby spolek, jehož jsme jako město součástí, žádáme o stavební povolení. Aktuálně čekáme na vhodný dotační titul, jelikož se jedná o velmi finančně náročnou stavbu, která je nicméně ve vysoké fázi připravenosti a je pro město prioritou,“ řekl Deníku primátor Ostravy Jan Dohnal, který má sport v gesci.
Dotace však nejsou to jediné, co projekt brzdí. Je potřeba ho zkoordinovat s další velkou městskou stavbou. „V rámci zahloubení prodloužené Místecké se počítá s přípravou odbočky ke stavbě, musíme proto projekty zkoordinovat, termínově se však kryjí,“ řekl investiční náměstek primátora Břetislav Riger. Se zahloubením Místecké město počítá do roku 2027.
8. Polyfunkční dům Křižovatka
Investor: Deeplexus Investments (Křižovatka Development)
Termín dokončení: neznámý
Cena: 500 milionů korun
close info Zdroj: MMO zoom_in Vizualizace. Takto by měl vypadat nový polyfunkční dům Křižovatka v křižovatce ulic Českobratrské a Nádražní v centru Ostravy.
V křižovatce dvou významných ulic v centru Ostravy má vyrůst polyfunkční dům s všeříkajícím názvem Křižovatka. V nároží Nádražní a Českobratrské ulice společnost Deeplexus Investments plánuje vybudovat více než 50 bytů, komerční prostory a podzemní garáže. Objekt o rozloze přes deset tisíc metrů čtverečních má stát asi 500 milionů korun.
Stejně jako v řadě dalších případů se mělo začít stavět letos, příští rok mohlo být hotovo. „Snažíme se co nejrychleji získat územní rozhodnutí, které by mohlo být vydáno každým dnem. Dosud se pořád někdo odvolával a napadal stanoviska jen proto, aby účelově projekt zdržel,“ popsal peripetie projektový manažer Rostislav Koritar z Křižovatka Development s tím, že s pochopením se projekt nesetkal ani mezi některými nejbližšími sousedy v dané lokalitě.
Fotogalerie: Vizualizace polyfunkčního domu Křižovatka
„Přestože prvotní optimismus kolem rychlosti výstavby opadl, děláme co můžeme. Po získání územního rozhodnutí odhadujeme do tři čtvrtě roku získání stavebního povolení, bližší termíny už si ale netroufáme odhadovat,“ dodal otevřeně zástupce investora. Křižovatka by se tak teoreticky mohla začít stavět orientačně na konci příštího roku. Oproti původnímu návrhu se změnila podoba budovy, nadále se u stavby za půl miliardy korun počítá se zelenou střechou, kde si rezidenti budou moci užívat výhod vířivky či sauny.
9. Skelet na Havlíčkově nábřeží
Investor: Rezidence Biskupská
Termín dokončení: neznámý
Cena: neznámá
close info Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň zoom_in Skelet u Havlíčkova nábřeží v centru Ostravy.
Jedenáct let. Tak dlouho stojí na nároží Havlíčkova nábřeží a Biskupské ulice skelet, pro který se toto označení fáze stavby stává názvem téměř stejně silně jako dříve pro rozestavěný objekt naproti Domu kultury města Ostravy. Ostrava už se s ním musela naučit žít, přestože poslední roky je zde velká snaha jej dostavět.
Už více než dva roky patří pro tyto účely vzniklé společnosti Rezidence Biskupská s majoritním vlastníkem Tomášem Kurkem z OBB stavební materiály a minoritním vlastníkem Davidem Kotkem, architektem ostravského Projektstudia. Ten začátkem minulého roku věřil, že je otázkou několika málo měsíců, než pro stavbu získá koordinované stanovisko a stavební povolení, ovšem ani dnes nemá potřebnou dokumentaci k dispozici.
Havlíčkovo nábřeží:
Fotogalerie: Úprava Havlíčkova nábřeží. 5. února 2022 v Ostravě.
„Pořád povolujeme, tohle je smutná skutečnost. Máme vše nakresleno, úspěšně jsme vysoutěžili zhotovitele, bohužel na vše jsou lhůty a vše se zdržuje,“ uvedl na dotaz Deníku jednatel Rezidence Biskupská David Kotek. Už si netroufá odhadovat, jak dlouho může proces trvat. „Měsíc, nebo rok. Fakt nevím,“ dodal. Skelet však chce dostavět, ať se děje, co se děje. V pětipodlažní budově budou byty, v přízemí obchodní jednotky. K vizualizacím a dalším postupu o stavbě bude mít Deník exkluzivní přístup.
10. Parkovací dům u hejtmanství
Investor: Ostravské komunikace, město Ostrava
Termín dokončení: 2026
Cena: 600 milionů korun
close info Zdroj: Archiv MMO zoom_in Vizualizace nového parkovacího domu v Ostravě - 1. místo PROJEKTSTUDIO EUCZ
Nebude příští rok, ale až na počátku roku 2026. I v případě parkovacího domu u hejtmanství se při představení projektu počítalo s velmi optimistickými termíny, které nelze stihnout. Designově honosné garáže z dílny Projektstudia a architekta Davida Kotka, které mají sloužit potřebám Černé kostky, koncertní síně a být náhradou za stávající bezplatné parkoviště, už každopádně mají vydané stavební povolení a je vysoutěžen zhotovitel.
„Aktuálně vybíráme technický dozor stavby. Když vše vyjde, ještě letos můžeme podepsat smlouvu a podle klimatických podmínek se na konci zimy může začít stavět,“ vysvětlil aktuální stav projektu investiční náměstek primátora Břetislav Riger. Parkovací dům postaví Ostravské komunikace (OK) za, zjednodušeně řečeno, městské peníze.
Návrhy parkovacích domů v Ostravě (červen 2022):
Fotogalerie: Návrhy parkovacích domů v Ostravě
„Jsme spoluzadavatelé zakázky, jejíž financování bude stát na třech pilířích. Stavba má stát do 600 milionů korun, přičemž 200 milionů pokryje úvěr, 200 milionů zaplatí město přímo jako vklad do OK a 200 milionů pokryjí nevyplacené dividendy OK, které je nebudou vracet městu,“ dodal Břetislav Riger s tím, že OK mají už nyní k dispozici z nevyplacených dividend více než polovinu své potřebné částky, tedy přes sto milionů korun. Původně se přitom očekávalo, že parkovací dům vyjde na 450 až 500 milionů korun.
Samotná stavba má trvat necelé dva roky, dokončení se tedy předpokládá začátkem roku 2026. Parkovací dům nabídne v půdorysu dnešních 70 parkovacích míst celkovou kapacitu pro 590 vozidel v osmi nadzemních a dvou podzemních podlažích. Počítá se i s obchodními prostory. Architektonický návrh zpracovalo Projekstudio.