Lidé v maskách kuřat, prasat nebo krav stáli ve středu odpoledne v centru Ostravy před obchodním střediskem Nová Karolina. Aktivisté za práva zvířat představili novou kampaň, která bojuje proti špatnému zacházení se zvířaty při dálkových a dlouhotrvajících transportech do zemí, jako jsou například Palestina, Turecko nebo Irák. Jejich cílem je ukončení zmíněných transportů.

Miliony zvířat jsou ročně převáženy z České republiky do Asie nebo Afriky.

Přírodovědci ze Západočeského muzea v Plzni zkoumají hnízdo sršní asijských
Co uvnitř ukrývá hnízdo sršní asijských z Plzně? Vědci ho otevřeli

„Zasazujeme se, aby byly zakázány transporty mimo Evropskou unii. Vedro, mráz, žízeň a hlad zažívají zvířata v nákladovém prostoru lodí a kamionů. Středeční akce měla na tyhle podmínky upozornit,“ potvrdil vedoucí kampaně Lepší zákony pro zvířata Pavel Buršík ze spolku OBRAZ. Dodal, že v Německu a Nizozemsku jsou transporty mimo Evropskou unii zakázané.

„Je důležité zmínit, že zvířata jsou transportována do zemí, kde neexistuje legislativa na ochranu zvířat a následně dochází k tomu, že se k nim chovají velmi nevhodně a zabíjí je bez předešlého omráčení,“ doplnila koordinátorka lokálních skupin Vendula Brabcová ze spolku OBRAZ.

Aktivisté jsou přesvědčeni, že existují i jiné možnosti převozu. „Obchodníci a chovatelé, kteří i nadále budou prodávat a exportovat zvířata, mohou nabízet mražené nebo chlazené maso. Zvířata tak nebudou v posledních dnech života trpět jenom proto, že lidé na Blízkém východě preferují udržet zvíře živé a pak ho porazit rituálním způsobem,“ řekl Buršík.

Fotbalistům Skaličky nazpíval hymnu frontman kapely Traktor Martin Kapek s doprovodnými vokály hráčů.
VIDEO: To musíte slyšet! Baník má Nohavicu a Skalička frontmana kapely Traktor

Podle něj lidem z České republiky záleží na zvířatech. „Důkazem toho je, jak se občané aktivně zapojili do kampaně za zákaz klecových chovů slepic a kožešinových farem,“ připomněl Buršík. Zákaz kožešinových farem platí od roku 2019. Před třemi lety Senát schválil zákaz klecových chovů nosnic od roku 2027.