Snímky z instalace se objevily na Facebooku. Lidé z celého kraje diskutovali o tom, zda jde o úsekové měření rychlosti. Někteří se spíše klonili k tomu, že je to běžný rychlostní radar. V těchto místech je totiž povolená padesátikilometrová rychlost, kterou mnozí nedodržují.

Semafory

Podle zjištění Deníku je ale situace jiná. Systém bude hlídat hříšníky, kteří projíždějí na červenou. Kamery jsou umístěny u světelného přechodu pro chodce, který vyúsťuje z ulice Zkrácené. Pro lepší orientaci, přechod se nachází jen několik stovek metrů od Městského stadionu v Ostravě-Vítkovicích, kde svá utkání hrají fotbalisté Baníku Ostrava.

Důvodem umístění kamer byly stížnosti zdejších obyvatel na bezohledné motoristy. „Stěžovali si, že auta projíždějí semafor na červenou," uvedla mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

Ostravští strážníci se podrobili testům na covid-19.
Testy u strážníků v preventivní karanténě jsou zatím negativní

Již brzy

Kamery již brzy začnou zaznamenávat přestupky. Nejpozději se tak stane v první polovině června. „Od účinnosti smlouvy má zhotovitel pětačtyřicet kalendářních dnů na zprovoznění systému,“ uvedla Vojkovská s tím, že smlouva nabyla účinnosti 29. dubna. V pětačtyřicetidenní lhůtě je započítán i desetidenní zkušební provoz. Kamery budou sledovat motoristy v obou směrech.

Tisíc korun

A sankce? Ta je stejná jako u podobného systému, který již několik let funguje v křižovatce Sokolská třída-Českobratrská v centru Ostravy, tedy tisíc korun. Výzva k zaplacení přijde majiteli nebo provozovateli auta. Pokud uhradí tisíc korun, nikdo s ním nebude řešit pět trestných bodů, které se jinak ukládají za jízdu na červenou. Druhou možností je, že oznámí, kdo seděl za volantem auta. Řidič pak ponese všechny důsledky.

Podle Vojkovské se v současné době v Ostravě neuvažuje o umístění dalších kamer, které by hlídaly jízdu na červenou.

Na Prašivé uklízela lesní škola Hnízdo.
Železné tyče, děravá bota, igelitové obaly. Na Prašivé se uklízelo
Do podzimních krajských voleb vstoupí nová koalice STAN, Zelení a Nezávislí. Na snímku zleva Jan Lipner (Starostové a nezávislí), Ondřej Syrovátka (Zelení), Martin Polášek (Nezávislí), Michal Berk (Zelení) a Vít Rakušan (STAN).
Nová energie pro Moravskoslezský kraj