Pořadatelé vybrali třicet finalistů v sedmi kategoriích, kteří se zúčastnili předávání cen v Ostravě v Dolní oblasti Vítkovic. Čtyři nominované projekty byly z České republiky a jeden z nich v kategorii Sociální a inkluzivní Evropa zvítězil.

Evropští novináři v rámci press tripu na exkurzi v hornickém muzeu Landek, 15 listopadu 2023, Ostrava.
Ostrava jako příklad transformace: Z těžkého průmyslu do moderní éry

Ceny výhercům v Ostravě předávala komisařka pro soudržnost a reformy Elisa Ferreira. Vyhlásila sedm nejlepších projektů z Evropy. V kategorii Sociální a inkluzivní Evropa vyhrála organizace z České republiky ProFem 2.0. Její projekt se zabývá pomocí obětem domácího a sexuálního násilí a šíří osvětu proti stereotypům a mýtům o sexuálním násilí.

„V rámci projektu jsme připravili koncept specializovaného centra pro oběti sexuálního násilí. Výhra je důležitá, protože projekt získá na větší viditelnosti. Momentálně připravujeme komplexní centrum, které je unikátní a kombinuje mnoho speciálních sociálních služeb, psychoterapií, právního zastupování, zdravotních služeb a speciální výslechové místnosti, které jsou pro oběti sexuálního násilí k dispozici,“ vysvětlila Deníku Iva Peterková z organizace ProFem.

Ostravské Vánoce 2022.
Co na ně říkáte? Toto jsou hlavní hudební hvězdy vánočních trhů v Ostravě

Vítězné projekty dostanou finanční podporu z fondů Evropské unie. „Všechny finální projekty byly velmi zajímavé a přinesly skvělé výsledky, proto bylo těžkým úkolem vybrat nejlepší z nich,“ uvedl Stanislav Schneidr, generální ředitel sekce pro koordinaci evropských fondů, mezinárodních vztahů a cestovního ruchu.