Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ostrava má stále dost zajímavých nápadů

Ostrava -Říká v rozhovoru pro Deník náměstek ostravského primátora Jiří Srba. Město však bude mítpříští rok na „rozšoupnutí“ o dvě miliardy méně než v době hojnosti.

8.12.2011 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv Deníku

Zlaté časy, kdy ostravští zastupitelé schvalovali osmimiliardový rozpočet v roce 2008, jsou asi nadlouho pryč.

Méně peněz bude mít Ostrava i oproti letošnímu roku. A to už teď často padala slova jako skromnost, šetřit, oželet či odložit.

Kde lze hledat úspory?„U městských společností. Další z možností je sloučení městských obvodů,“

říká Tomáš Petřík, náměstek ostravského primátora pro finance v rozhovoru pro Deník.


Celý rozhovor si můžete přečíst zde

Po včerejší schůzi zastupitelstva je jasné, že město bude chudší asi o dvě stě milionů korun než letos, hospodařit bude s vyrovnaným rozpočtem 6,298 miliardy korun. Ruku pro něj zvedli koaliční zastupitelé z ČSSD a ODS. Hlasování se zdržela opozice z KSČM, TOP 09 a hnutí Ostravak.

Představitelé Ostravy příští rok očekávají další propad daňových příjmů, který souvisí se stagnací ekonomiky a daňovou reformou prosazovanou vládou. Šetřit se bude hlavně na běžných provozních výdajích, které budou činit 5,151 miliardy korun. Mírně klesnou i investice. Suma, kterou chce město proinvestovat, je o 127 milionů menší než loni, tedy 1,147 miliardy korun.

Na co šly peníze z rozpočtu města Ostravy v roce 2011?

#nahled|https://g.denik.cz/57/de/20111205_penize_radnice_ostrava_info_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/57/de/20111205_penize_radnice_ostrava_info.jpg|Infografika#

„Městské společnosti a příspěvkové organizace s výjimkou dopravního podniku a organizací působících v sociální oblasti, například domovů pro seniory, se budou muset smířit s nižší dotací o čtyři procenta,“ uvedl náměstek primátora pro finance Tomáš Petřík (ODS). Nižší dotaci od města tak například dostanou městská nemocnice, Sareza či Národní divadlo moravskoslezské. „Mzdy se zaměstnancům nebudou navyšovat,“ reagoval Petřík na otázku týkající se výše platů zaměstnanců či případného propouštění.

„Abychom mohli uskutečnit představy městských obvodů o investicích, potřebovali bychom asi čtyři a půl miliardy na příští rok. Ve skutečnosti však máme čtyřikrát menší možnosti,“ konstatoval náměstek primátora pro investice Jiří Srba (ČSSD). Upřesnil, že město bude maximálně využívat možnosti spolufinancování ze státního rozpočtu nebo z evropských peněz. „K největším investicím bude patřit například rekonstrukce městského stadionu ve Vítkovicích, výstavba cyklistických stezek ve městě, vznik terminálu na Hranečníku,“ řekl Srba s tím, že z městských peněz Ostrava bude financovat hlavně rekonstrukce vodovodů a kanalizací.

Nutnost šetřit, kde se dá, a zbytečně nerozhazovat znovu vyvolala otázku uspořádání města. Zastupitelé opět začínají diskutovat o nutnosti existence třiadvaceti městských obvodů. „Starostové menších obvodů neslyší úvahy o eventuálním slučování rádi. Jen pro informaci - Ostrava má stejný počet obvodů jako Paříž,“ podotkl Petřík.

Přečtěte si také:Město tíží třímiliardový dluh z minulosti

S čím hospodařila Ostrava v předchozích letech

Rok/ Schválený rozpočet (Kč)
2012 /6 298 251 000
2011 / 6 496 508 000
2010 / 6 366 953 000
2009 / 8 251 969 000
2008 / 7 310 635 000
2007 / 6 043 186 000
2006 / 7 247 169 000
2005 / 7 748 479 000
2004 / 5 814 392 000
2003 / 5 777 433 000
2002 / 6 085 994 000
2001 / 5 651 204 000
2000 / 3 467 064 000
*Zdroj: MMO

Město Ostrava má stále dost zajímavých nápadů, výzev i projektů, říká náměstek ostravského primátora Jiří Srba

Už rok má na starosti investice a majetkové poměry statutárního města Ostravy náměstek primátora Jiří Srba. Zeptali jsme se jej, jak se mu daří plnit cíle, které si předsevzal, a sliby, které po svém zvolení dal obyvatelům našeho města. Zajímalo nás také, kterým směrem se budou investice v Ostravě ubírat v roce 2012.

Po symbolických sto dnech ve funkci jste Deníku poskytl rozhovor. V něm jste naznačil své priority a plány. Zkusíme trochu bilancovat. Začít můžeme třeba Novou Karolinou, která z peněz soukromého investora doslova roste před očima. Město už se také aktivně zapojilo?

V září letošního roku bylo zahájeno budování Prodloužené ulice Porážkova s termínem dokončení v dubnu příštího roku a plánovanými náklady 95,5 milionu korun. V současné době pak probíhají soutěže na dodání zhotovitele dostavby tramvajové zastávky Nová Karolina za přibližně 81,6 milionu, na stavbu komunikace Nová ulice Prodloužená o předpokládaných nákladech zhruba ve výši 139 milionů korun. Obě stavby mají být podle plánu hotovy do konce příštího roku.

Slíbil jste také aktivity v projektu revitalizace řeky Ostravice nebo dokončení průmyslové zóny v Mošnově. V jakém stadiu jsou tyto projekty?

Pokud jde o průmyslovou zónu v Mošnově, ta je opravdu ve finále a probíhají dokončovací práce. Revitalizace řeky Ostravice je poněkud složitější. Rozhodně ale projekt nespí a v příštím roce už budou práce probíhat. Například vybudování asi patnácti kilometrů cyklostezek podél řeky Ostravice za více než dvě stě milionů má být zahájeno v březnu příštího roku a cyklostezky by měly být dokončeny do listopadu 2014. Součástí revitalizace řeky Ostravice má být také výstavba visutých galerií na Havlíčkově nábřeží za 27 milionů. U této akce je termín zahájení v březnu příštího roku a termín dokončení v listopadu. Do konce roku 2013 pak počítáme také s dokončením vodáckého přístavu.


Ostravice v místech za Novou radnicí změní svůj vzhled. Mělo by tam vyrůst moderní místo pro letní rekreaci občanů Ostravy.

Investice do revitalizace řeky Ostravice se tedy posouvají do roku 2012, do čeho město investovalo letos?

V září například začala celková rekonstrukce Divadla Petra Bezruče za čtyřicet milionů korun, která se blíží ke svému konci. Další nemalé prostředky, v souhrnu přes 250 milionů korun, byly vynaloženy na rekonstrukci vodovodů a kanalizací. Pokračuje také projekt rekonstrukce obytných domů v ulici Sirotčí, Štramberské a Zengrově. Další miliony korun jsou investovány do městských společností nebo na spolufinancování evropských projektů.

Těch čísel je hodně. Aby si čtenáři udělali ucelenější představu, kolik peněz Ostrava v oblasti investic a majetku pod vaším řízením využila?

Ostravě se daří, i díky využití evropských peněz a půjček od evropské investiční banky, investovat stovky milionů korun. A to jak do samotného zvelebení města, tak prostřednictvím investic do městských společností. Určitě je pořád co zlepšovat, ale už zmíněné investice jsou přesto v ulicích našeho města vidět.

Pořád ale platí, že trpíme nedostatkem finančních zdrojů. Jak už jsem říkal ve zmíněném rozhovoru, Ostrava má stále mnoho zajímavých nápadů, výzev a projektů.

Už jste zmínil investice do projektu Nová Karolina. To ale asi nebude jediné místo, kam v roce 2012 půjdou peníze z městské kasy…

Nová Karolina a revitalizace Ostravice určitě nejsou jediné investiční projekty pro rok 2012. Připravujeme budování terminálu Hranečník, nové pavilony v zoo, rekonstrukci Komenského sadů. Tady bych chtěl využít příležitost a poděkovat obyvatelům Ostravy, kteří zaslali mnoho podnětů a připomínek, které byly do projektu zapracovány. Počítáme rovněž s investicemi do městských společností nebo do projektů spolufinancovaných z evropských fondů. Také v roce 2012 to budou řádově stovky milionů. Vše ale za předpokladu, že se nenaplní plán ministra Kalouska a Ostrava nepřijde v rozpočtu o dalších více než devět set milionů korun.


Vizualizace Svinovských mostů po rekonstrukci

Co by se stalo, kdyby Ostrava o tyto peníze přišla?

Jednoduše řečeno, muselo by se šetřit a výrazně škrtat úplně ve všem. V první řadě na projektech, které jsou „nadostravské“. Myslím si, že kampaň Ostravu nedáme, kterou podpořily tisíce obyvatel nejen našeho města, dokonale upozornila na všechna možná rizika.

Častým a hodně diskutovaným tématem je v Ostravě téma Nový fotbalový stadion. Víme, že se pracuje s přestavbou stadionu vítkovického. V jakém stadiu je tento projekt?

Téma stadionu je skutečně věčné, ale bohužel ne vděčné. Nemá asi cenu opakovat celou historii. Skutečnost je taková, že se rekonstruuje Městský stadion ve Vítkovicích, který bude využit nejen pro fotbal, ale také například pro atletiku. Jaké budou konečné náklady na rekonstrukci městského stadionu, bychom chtěli vědět do konce roku. I přes tento průběh stále platí, že Ostrava by si zasloužila i samostatný fotbalový stadion, který by byl důstojným sportovním i kulturním stánkem. Vzhledem k tomu, že rozpočet města opravdu není nafukovací, nedokáže nikdo říct, natož slíbit, kdy k jeho realizaci dojde.

Rozhovor připravujeme v čase adventu, a tak si závěrem dovolíme otázku, která míří do vašeho soukromého života. Koncem srpna jste se stal poprvé otcem. Prozradíte čtenářům, jestli tak významná událost pro vaši rodinu má nějaký vliv i na vaši práci?

Jestli mě to ovlivnilo, to musí posoudit jiní. Já za sebe musím říct, že se mi s odborníky na magistrátu pracuje den ode dne lépe. Je to podle mě způsobeno i tím, že se časem vzájemně stále více poznáváme. A pokud jde o dcerku Gabrielku, je to velká radost a velká vzpruha. Jen mě mrzí, že s ní nemohu trávit více času. Na druhé straně si možná po jejím příchodu na svět ještě více uvědomuji, že každou investici, kterou město plánuje, budou posuzovat třeba i naši potomci. A to je velmi silná motivace.

PTAL SE BŘETISLAV LAPISZ

Autor: Miroslava Chlebounová

8.12.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
UMLČEL JE! Kolik je stav? To jako by se s rukavicí u ucha tázal zlínských hráčů i nepřátelských fanoušků útočník Vítkovic Jakub Lev po gólu na 5:3, který byl klíčový.

Lev po prvním hattricku v kariéře: Oslava? Asi byla moc, byly v tom emoce

Petice proti stavbě supermarketu ve Vratimově.
2 6

Prodej pozemků pro supermarket rozděluje Vratimov na dva tábory

AKTUALIZOVÁNO

V superdebatě rezonovala otázka referenda. Není to zlaté tele, upozornil Bartoš

/VIDEA, FOTOGALERIE/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při závěrečné předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už to je elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání lidí prchajících před násilím. Samozřejmě, že nechybělo ani téma obecných referend.

Studenti v Ostravě se připravují na budoucí kariéru

 Na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava probíhá Kariérní týden. Akce má za cíl usnadnit studentům a čerstvým absolventům VŠB-TUO vstup na trh práce a podpořit jejich uplatitelnost v našem regionu.

Ve vlaku hořelo. Okolnosti vyšetřuje policie

Policisté vyšetřují okolnosti požáru, který vypukl na toaletě železničního vozu vlakového spoje R 820 směřujícího z Bohumína do Brna. Stálo se tak 1. října kolem jedenadvacáté hodiny.

Poznáte mladé ženy, které si z bankomatu měly vybrat cizí peníze?

Havířovští policisté šetří krádež dámské peněženky. Žena nakupovala v jednom havířovském marketu a v nákupním vozíku si nechala batoh a nákupní tašku. V nestřeženém okamžiku jí někdo odcizil peněženku, ve které měla mimo jiné i platební kartu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení