Pietního aktu se zúčastnilo několik desítek lidí. Smutné výročí si připomněla také paní Věra Vaňková, která coby poloviční Židovka byla blízkým svědkem holocaustu, ačkoliv na transport naštěstí nastoupit nemusela, a v sobotu oslaví své 90. narozeniny.

„Zákon o likvidaci židovských občanů se týkal celé mé rodiny z maminčiny strany. Babička i dědeček, strýček, teta a jejich osmiletý chlapec byli 26. září 1942 deportováni do Terezína a 22. října do vyhlazovacího tábora v Treblince, kde zahynuli,“ sdělila přítomným paní Věra, která se při této vzpomínce rozplakala.

„Nikdy nezapomenu na tehdejší nacistickou agresivitu a krutovládu. Budu se modlit, aby se nikdy nic podobného už neopakovalo,“ řekla ve svém projevu.

Součástí pietního aktu bylo o několik vystoupení pěveckého sboru Gymnázia Olgy Havlové z Ostravy-Poruby, včetně židovských písní, české státní hymny či skladby Jaromíra Nohavici To jste mi neřekli.

Odhalení obnoveného památníku ostravským obětem holocaustu a památky vypálené Hlavní synagogy v Ostravě.
Ostrava má obnovený památník obětem holocaustu

„Když se podíváme, že na Slovensku je neonacistická strana v parlamentu, v Polsku nacionální vláda probouzí ve svých obyvatelích antisemitské nálady a v Maďarsku sílí strana Jobbik, je toto dnešní setkání nesmírně důležité. Nesmíme být ignoranti a musíme si tyto chvíle připomínat,“ apeloval na přítomné předseda Federace židovských obcí České republiky Petr Papoušek, který je zároveň předsedou Židovské obce v Olomouci.

Ta Ostravská momentálně čítá přes 90 členů, chybí ji však nejmladší generace.

Ilustrační foto
Dívka na internetu zpochybnila holocaust. Její případ skončil u soudu

K TÉMATU Terezínské transporty z Ostravy začaly na den přesně před 75 lety. Ve čtyřech transportech mezi 18. a 30. září bylo z Ostravy odvlečeno celkem 3442 Židů, z nichž se po osvobození vrátilo pouze dvě stě. K dalším dvěma transportům došlo v průběhu války, během níž zahynulo na osm tisíc ostravských Židů.

Mosazné destičky se jmény obětí holocaustu, daty jejich narození a úmrtí v koncentračních táborech jsou umístěny ve Vítkovicích a v Moravské Ostravě.
Destičky na chodnících připomínají oběti holocaustu