„To s covidem mi teď začíná připomínat dění před devětaosmdesátým listopadem,“ pronesl v ulicích Ostravy Zdeněk. Zúčastnil se občanské iniciativy na Masarykově náměstí, kde k připomínce 17. listopadu 1989 byly zapáleny svíčky a zazněla česká i slovenská státní hymna, nesly se i pokřiky nesouhlasící s nynějšími opatřeními.

Větší pietu své akci se snažili dát studenti Ostravské univerzity, kteří nejprve v Bráfově ulici očistili pamětní desku, u které následně rovněž zazněla česká státní hymna a lidé zapálili svíčky.

Nefotit. Bojím se o rodinu

Mezitím také na téma lidské svobody, práv a demokracie promluvil zahraniční student Ostravské univerzity, pro něhož je to, na rozdíl od jeho kolegů a kamarádů, mnohem aktuálnější téma. Pochází totiž z Běloruska, kde potlačování demokratických principů, svobody tisku, opozice je na denním pořádku.

„Děkuji Ostravské univerzitě, že jsem dostal příležitost pronést tento projev a mluvit o tak závažných věcech jako svoboda a demokracie. Vystoupit tady byla moje vlastní iniciativa,“ řekl student, který s předstihem všechny přítomné požádal, aby jej nefotografovali. Bojí se totiž, že by v důsledku toho mohla v Bělorusku přijít k úhoně jeho rodina.

Rektor OU: smolná generace

„Podstatou svobody je možnost mít možnost. Možnost mluvit a jednat, měnit se sám a měnit své okolí. Bohužel u nás se Lukašenkův režim už 26 let snaží odebrat našemu národu svobodu. Být svobodný ale ještě neznamená žít ve svobodné zemi. To dokázali lidé, kteří loni přišli k prezidentským volbám v Bělorusku. Bohužel polovina sedí ve vězení a druhá je v exilu,“ připomněl celoevropsky rezonující politické téma student, který všem přítomným připomněl, aby si vážili doby, ve které u nás žijí.

„Svoboda je přirozené právo člověka, ale bohužel občas v životě musíme o tuto svobodu bojovat,“ konstatoval zahraniční student z vlastní zkušenosti.

Před pronesením české státní hymny skutečnost, že svoboda není samozřejmá, připomněl také rektor OU Jan Lata. „Moje generace měla tu smůlu, že žila většinu života v socialismu, na druhé straně si uvědomila to podstatné, že svoboda není samozřejmá. O svobodu je potřeba pečovat!“ vyzval Lata studenty, aby na to nezapomínali.