Oslavy byly zahájeny v dopoledních hodinách před památníkem bitvy u Zborova v Husově sadu. Za účasti hejtmana Ivo Vondráka, primátora Tomáše Macury a zástupců bezpečnostních složek i řady spolků a institucí, zde došlo k položení věnců a květin. Ostravský primátor zmínil ve svém projevu mimo jiné aktuální problémy dnešní doby.

„Svoboda, samostatnost a na druhé straně zodpovědnost jsou dvě strany jedné mince. I dnes jsou státy, a je plno lidí, kteří mají plná ústa řečí o své vlastní svobodě, o tom, že oni jsou pány svého osudu a mohou o sobě rozhodovat, aniž se ohlížejí na práva svých sousedů, svých blízkých, na osud planety a podobně,“ řekl Tomáš Macura v Husově sadu.

Ve 14 hodin ožilo v rámci oslav Prokešovo náměstí před Novou radnicí pestrým programem připraveným pro širokou veřejnost.

Program se nesl v duchu první republiky a lidé si tak mohli prohlédnout historické automobily, motocykly i autobusy, navštívit dobovou módní přehlídku v radničním foyer nebo třeba zjistit, jak před více než 100 lety fungovala pošta. Nechyběl ani stan československých legionářů, kolem radnice prosvištěly staré velocipedy a na pořádek „dohlíželi“ četníci v uniformách z 20. a 30. let. Zájem budil taktéž tematický fotokoutek.

O hudební doprovod se postaralo hned několik interpretů napříč žánry. Kromě tradiční cimbálovky Iršava se na pódiu objevila zpěvačka Kaczi a kapely Tři vykřičníky, Hipnautica a Bandjeez. Po celou dobu oslav byla návštěvníkům přístupná vyhlídka z ikonické věže Nové radnice a zájemci se mohli pokochat pohledem z její vyhlídky, už tradičně, zdarma.