Akce Vánoce na hradě 2023 se v Ostravě konala v sobotu před druhou adventní nedělí od deseti hodin dopoledne a program byl pořadateli naplánován do čtyř hodin odpoledne. Na pódiu vystoupili hudebníci, herci a komedianti. Organizátoři zajistili přes deset stánků s občerstvením a vánočními dekoracemi. Děti se mohly svézt na oslovi, nakrmit ovce a kozy nebo si vyzdobit vánoční strom.

Hostem podcastu Ostravské ozvěny byl český divadelní a filmový herec, zpěvák, písničkář a frontman skupiny Kryštof Richard Krajčo, moderuje redaktorka Deníku Kateřina Součková, 29. listopadu 2023, Ostrava.
Richard Krajčo v podcastu: Spolupráce s Nohavicou a Gottem byla splněný sen

V sobotu 9. prosince v dopoledních hodinách sněžilo a na akci na Slezskoostravský hrad nedorazilo příliš lidí. Stánkaři si myslí, že malá účast při zahájení akce je způsobena počasím, ale doufají, že se situace zlepší po sobotním obědě. „Zatím návštěvnost není příliš vysoká,“ uvedla floristka Aneta Knězková, která na trzích prodává adventní věnce a vánoční dekorace. „Doufáme, že lidé s dětmi přijdou po obědě,“ doplnila její sestra Adél Knězková, která na jarmarku nabízí přírodní manifestační svíčky.

Stánkaři v areálu prodávali trdelníky, koláče, sýry, klobásy, bramboráky nebo punče a svařáky. Cena za klobásu byla 120 korun a za domácí bramborák 80 korun. „Klobása byla výborná a vůbec mi nevadí, že nedorazilo hodně lidí, aspoň je tady prostor a nestojí se fronty,“ řekla návštěvnice Marie L.

Zajímavý byl stánek s pestrou nabídkou punčů a teple svařených sodovek. V nabídce byl například levandulový, švestkový nebo zázvorový punč. „Hodně lidí zatím nepřišlo, ale snad na punč a sodovku přijdou,“ vysvětlil stánkař Miloš Semenyšin, který prodává netradiční příchutě punče a sodovek.

Zápas 26. kola hokejové extraligy HC Vítkovice Ridera - Hradec Králové, který se hrál 8. 12. 2023 v Ostravar Aréně.
Transparenty i skandování: Feťáci, feťáci. Doping Hradce opět hýbal Vítkovicemi

Před polednem přibylo v areálu více návštěvníků, přestože stále dost sněžilo. „Chceme si ozvláštnit sobotu, ať se děti nenudí,“ usmála se návštěvnice Anna P. Ve dvanáct hodin začal na pódiu koncert vánoční zpěvohry.

Jeden z prodejců dorazil na Slezskoostravský hrad z jižní Moravy. „Nabízíme bezlepkové zboží, maďarské čabajky a sýry ze Slovenska. Na Slezskoostravský hrad jezdíme pravidelně na různé akce. Návštěvnost bývá jindy lepší, ale doufám, že lidé ještě dojdou,“ uvedl majitel stánku s uzeninami Martin Gottwald.

Děti si mohly zkusit lití z olova, ražení mincí nebo byly pro ně připraveny dílny, kde zdobily perníčky a tvořily ozdoby na vánoční strom. Vstupné v předprodeji stálo pro dospělého 110 korun a na místě 130 korun.