Káva z holandské pražírny a k tomu oblečení a dekorace z druhé ruky. Espresso bar se secondhandem s názvem Lajka žije si společně se synem Tomášem otevřela Lenka Frostová. „Nápad vznikl organicky. Mamka chtěla začít novou etapu života po práci ve financích a protože ráda chodila po bleších trzích, tak chtěla svůj vlastní vintage obchod. Jakmile jsme našly tyto prostory, tak se vyloženě vybízely k tomu, aby tady byla i kavárna,“ přibližuje začátky Tomáš Frost, který má s kavárnami zkušenosti ze svých brigád při vysoké škole v Praze.

Název Lajka žije vznikl inspirací právě psa s tragickým koncem, který má ale v espresso baru znamenat, že v budoucnu bude celý espresso bar žít. „Lajka nás provází celý život. Chceme se zaměřit na pozitivní stránku názvu. Počítáme s tím, že to tady do budoucna bude žít a lidé si zde půjdou posedět a užít super atmosféru,“ vysvětluje Frost.

V nabídce jsou nejrůznější varianty zpracování kávy od klasického espressa za 55 korun, až po chilled brew za 75 korun. Kromě kávových nápojů, které se především soustředí na ruční zpracování kávy, mohou zákazníci ochutnat i matchu, cože je jemně mletý prášek z lístků zeleného čaje, který se tradičně konzumuje v Japonsku. Na rozdíl od běžného zeleného čaje se matcha smíchá s vodou. Ve světě je stále oblíbená zejména kvůli postupnému uvolňování kofeinu, díky čemuž má člověk trvalý zdroj energie bez rychlého poklesu. V Lajka žije je k dispozici jako latte za 95 korun nebo v ledové či tonik verzi.

Všechny nápoje z kávy jsou vytvořeny ze zrn z holandské pražírny DAK, která bude v kavárně stálicí. „DAK pražírna je super v tom, že má v nabídce vždycky něco, co je trendy, experimentální, a zároveň i vynikající. Časem budeme mít možnost i nějaké hostující pražírny,“ uvedl Frost. V budoucnu je v plánu v Lajka žije provozovat i veřejné cuppingy, školení nebo jiné kreativní tvoření od háčkování až po večerní akce.

Nápad otevřít si kavárnu ale provázely i komplikace. „Bez naivity to dělat nejde. Zjistili jsme, jak všechno trvá déle, než by člověk čekal. Poslední měsíc a půl od doby, kdy jsme dostali klíče, jsme tady byli každý den s mamkou a dědou a rekonstruovali celý prostor,“ vzpomíná Frost na start rodinného podniku, pro jehož design hledali s maminkou inspiraci mezi pražskými kavárnami a v zahraničí.

Součástí konceptu je i secondhand, kde si návštěvníci mohou vybrat z nejrůznějších kousků originálního vintage oblečení, doplňků nebo dekorací, knih a gramofonových desek. Sortiment se bude postupně obměňovat o nové zkoušky každý týden.

Lajka žije

Adresa: 28. října 572/4, 702 00 Ostrava

Testovací otevírací doba: pondělí až pátek od 10.00 do 17.00

Instagram: @lajkazije