Jodové tabletky máme a zájem o ně se v posledních týdnech výrazně nezvýšil. Taková odpověď přišla z většiny ostravských lékáren, kterých se redakce Deníku zeptala.
„Sem tam někdo telefonuje a zeptá se, zda máme na skladě jod. Takových lidí ale není moc. Všechny uklidňujeme, že není důvod se něčeho obávat, a že pokud by skutečně něco hrozilo, pak budeme jod objednávat,“ řekla vedoucí lékárny v Tyršově ulici Věra Burdíčková. Zvýšený zájem o tablety s jodem nepozorují ani v Lékárně U Anděla strážce v Nádražní ulici.
„Denně se na jodové tabletky ptá tak jeden člověk. Žádný velký zájem tedy nepozorujeme. Ani není důvod,“ řekla pracovnice lékárny Šárka Matejáková. A jak to vidí obyvatelé Ostravy?
„Ani by mě nenapadlo jít si do lékárny pro jod. Ze všech stran nás uklidňují, že naměřená radiace je velmi nízká. Nevidím proto důvod, proč bych měla mít strach,“ míní pětadvacetiletá studentka Jana Pelikánová. Podobně to vnímají i další lidé, které Deník na ulici oslovil.
„Strach? Myslím, že není z čeho ho mít. Japonsko je od nás velmi daleko, nezdá se mi, že by nás mohla tamní situace nějak ohrozit,“ sdělil svůj názor Jaroslav Klč.
Radiace, která se uvolňuje v případě jaderných katastrof, jako je například ta, která v uplynulých týdnech postihla Japonsko, ohrožuje lidské zdraví. Radioaktivní jod se do těla dostane vzduchem, kontaminovanou potravou nebo kontaktem s kůží či sliznicemi člověka. Napadá štítnou žlázu a může způsobit rakovinu a jiná závažná onemocnění tohoto orgánu. Po požití tablet s jodem se štítná žláza nasytí neaktivním jodem, který pak zabrání příjmu radioaktivního jodu z prostředí, které bylo zasaženo radiací. Nedostatek jodu v organismu může také vést ke zpomalování duševních funkcí, nárůstu tělesné hmotnosti a ochuzuje tělo o energii. U dětí zabezpečuje jod normální růst. Další z jeho funkcí je, že udržuje zdravé vlasy, pokožku a klouby.