Vlajka bude vlát před krajským úřadem na ulici 28. října 117 v Ostravě ve středu 10. března, kdy je výročí Tibetského národního povstání.

„Vlajka pro Tibet je symbolem svobody a demokracie. Je to kampaň, která upozorňuje na porušování lidských práv a omezování svobody. A to nejen v Tibetu. Stačí se podívat například na aktuální situaci v Bělorusku, které je od nás jen několik stovek kilometrů,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

„Od loňska byly kvůli svému svobodnému názoru zatčeny tisícovky demonstrantů, stovky jich byly zraněny, desítky lidí se pohřešují, protesty si vyžádaly také lidské životy. A to jsme, prosím, stále v Evropě. Vyvěšením tibetské vlajky chceme vyjádřit symbolickou podporu všem lidem, kteří nežijí ve svobodné společnosti a také náš nesouhlas s bezprávím a šlapáním po demokracii,“ dodal.

Letecká společnost Maleth Aero spojí Ostravu s Čínou. Na trase bude se svým širokotrupým Airbusem A330-200 létat 2-3x týdně.
Ostrava má nové spojení s Čínou. Leteckou linku využijí i jinde v Evropě

Tibetská vlajka vloni vlála také před úřady Jihomoravského, Královehradeckého, Libereckého, Pardubického a Zlínského kraje. „Jsem rád, že po deseti letech byla vyvěšena i před radnicí statutárního města Ostravy,“ řekl hejtman.

Vlajka pro Tibet je každoroční mezinárodní kampaň konaná na výročí Tibetského národního povstání, které bylo v roce 1959 potlačeno čínskými vojáky a při kterém zahynulo nejméně 80 tisíc Tibeťanů. Akce vznikla v západní Evropě v polovině devadesátých let minulého století a v roce 1996 se k ní přidala i Česká republika.