Zůstane kámen na kameni, nebo půjde někdo z kola ven? To je otázka, která zatím hýbe koaličním vyjednáváním v Ostravě. Rozběhlo se hned v neděli po sečtení výsledků voleb a pokračovalo i v pondělí.

První z probíraných variant je o pokračování nynějšího seskupení složeného z vítězného hnutí ANO s Ostravakem, KDU-ČSL a ODS. Další varianty koalice z vládnoucí party vypouští občanské demokraty. Ty by mohli nahradit buď Piráti, nebo by nová ostravská koalice mohla zůstat jen trojčlenná.

O nové podobě rady města se má rozhodnout už tento týden. Ale spíš než v Ostravě se tato koalice „upeče“ v Mnichově, kam včera odpoledne spolu jedním autem odjeli primátor Tomáš Macura (ANO) i jeho náměstek Lukáš Semerák (Ostravak). Za město se tam totiž účastní veletrhu Expo Real.

MACURA PREFERUJE NYNĚJŠÍ ČTYŘKOALICI

„Určitě tyto věci po cestě do Mnichova budeme probírat a budeme se o nich bavit i tam, ale úplně jasno mít nebudeme, protože ostatní zůstávají v Ostravě. Dotáhnout bychom to tedy mohli už ve středu večer, kdy už budeme zpátky,“ řekl Deníku Tomáš Macura.

On sám podle svých slov nadále preferuje pokračování stávající čtyřkoalice. V jednáních s ostatními stranami už se řeší rozdělení a počty křesel v radě i konkrétní resorty, jen se k nim zatím nedosazují konkrétní jména. ANO si chce nechat oblasti, které řídilo uplynulé čtyři roky, a díky dobrému výsledku si ještě navíc nárokuje resort investic.

„KDU-ČSL s naší nabídkou souhlasí, s Ostravakem také předpokládám domluvu. ODS dostala čas na rozmyšlenou,“ přiblížil ještě Macura aktuální stav po včerejších jednáních. Dodal, že čtyřkoalici preferuje před trojkoalicí kvůli tomu, že má výraznější většinu v zastupitelstvu.

SEMERÁK BY CHTĚL RADĚJI TROJKOALICI

Lukáš Semerák potvrdil, že se s primátorem Tomášem Macurou potkal už v neděli, ale pokračovat v debatách hodlají hlavně po cestě do Mnichova.

„Jedeme na dva dny do Německa, takže nemělo cenu věci nějak detailně rozebírat. Dohromady máme 28 mandátů, takže vše podstatné probereme v Mnichově. Šlo spíše o potvrzení toho, že máme chuť pokračovat v rozdělané práci,“ uvedl Semerák s tím, že vyloučena je spolupráce s KSČM, SPD a ČSSD.

Matematické propočty koalice nabízí řadu variant, Semerák si je dobře vědom i možnosti, že by jeho strana byla v opozici. „Neměl jsem při jednání s primátorem pocit, že by k ní mělo dojít. Politika je o kompromisech a domluvách. My třeba v této fázi preferujeme vznik trojkoalice, ANO by zase spíše chtělo čtyřkoalici,“ řekl Semerák.

Sám každopádně věří, že obě nejsilnější strany povedou město i v příštích čtyřech letech. „Hodně lidí mi říkalo, že jsme před volbami byli k hnutí ANO hodně tolerantní. Náš vztah ve vedení města ale takový byl. Byli jsme partneři, kteří se navzájem respektovali a činili kroky společně. Z mého pohledu to ve volbách ocenili i občané a dali nám silný mandát,“ dodal Lukáš Semerák.

K TÉMATU

ODS: Příslib čtyřkoalice
ODS po sečtení hlasů trnula. Šest mandátů sice urvala, ale reálně se rýsovala koalice bez ní. Vítězné hnutí ANO by totiž v klidu dokázalo poskládat trojkoalici. Nakonec je reálné, že vše bude pokračovat ve tři roky zaběhnutých kolejích. „Z osmdesáti procent jsme se shodli. V rámci strany nyní vyřešíme ten zbytek a jsme připraveni se dohodnout,“ řekl včera odpoledne lídr ODS Zdeněk Nytra, podle kterého primátor Macura, byť by nemusel, preferuje stávající čtyřkoalici. Jednání o ní probíhala do pozdních večerních hodin.

PIRÁTI: Nemají co ztratit
Piráti se budou držet povolební strategie. „Už dříve jsme jasně deklarovali, že odmítáme spolupráci s KSČM a SPD. Naším cílem je prosazovat program, ať už jsme v koalici nebo v opozici,“ řekl lídr David Witosz. Vyjednávací pozici označil ze svého pohledu za luxusní. „Nemáme co ztratit. Rok v Poslanecké sněmovně jasně ukázal, že v opozici můžeme být prospěšní, když budeme pracovat poctivě,“ poznamenal Witosz a potvrdil, že včera došlo ke schůzce s ANO. „Probíraly se programové priority,“ dodal Witosz.

KDU-ČSL: S lidovci se počítá
Dlouho se při sčítání hlasů lidovci báli, zda se vůbec dostanou do zastupitelstva města. A nyní mají zaděláno na to, že opět budou součástí koalice. „Dá se hovořit o příslibu pana primátora. Už před volbami něco naznačoval, pokud uspějeme. A to se povedlo,“ řekl Deníku lídr lidovců Zbyněk Pražák, který by i nadále měl mít na starosti resort kultury. „Vše nasvědčuje tomu, že bychom mohli pokračovat ve stávajícím modelu, a realizovat tak rozběhnuté projekty,“ dodal Pražák.

Ilustrační foto.
Prohlédněte si 55 zastupitelů Ostravy - takto by mělo vypadat zastupitelstvo
Asistenti přepravy dbají na dodržování přepravních podmínek.
Asistenti přepravy v Ostravě čelí nadávkám i výhrůžkám