Krajské metropoli se minulý měsíc podařilo po deseti letech jednorázově splatit dluhopisy v hodnotě sto milionů eur, čímž snížilo svoji zadluženost ze 6,6 miliardy korun na zhruba čtyři miliardy. Druhému nejzadluženějšímu městu v republice, ve kterém se dluh na jednoho obyvatele pohyboval kolem 22 346 korun, se tuto částku podařilo srazit na zhruba 13 420 korun na osobu. Hůře na tom byl pouze Liberec s 27 504 korunami na osobu.

Podle informací ČTK všechna moravskoslezská statutární města během čtyř let snížila své běžné výdaje, mezi něž patří nákupy energie nebo služeb, výdaje na dopravu nebo mzdy. Nejvýrazněji však na tom byla Karviná, které se výdaje podařilo snížit o 45 procent z 22 559 korun na jednoho obyvatele v roce 2010 na 12 416 korun roce loňském.

ČEZ Aréna

Hlavním projektem, který spolykal zhruba 35 procent těchto financí, byla rekonstrukce ČEZ Arény před chystaným mistrovstvím světa v ledním hokeji. Jak Deník už dříve zaznamenal, další z projektů, které se z těchto obligací financovaly, byl například sloninec, rekonstrukce ostravského muzea, městské knihovny, Slezskoostravského hradu, ledové plochy v Porubě a Vítkovicích, koupaliště na Jihu nebo třeba lehkoatletický stadion pro Zlatou tretru.

„Další peníze pak šly do celé řady investic v obvodech, včetně infrastruktury a spolufinancování evropských projektů, které tehdy startovaly," přiblížil náměstek primátora pro finance Tomáš Petřík (ODS).

Ostrava na jednorázové splacení svých pohledávek vytvořila umořovací fond, na kterém celých deset let střádala peníze.

Emise

„Kouzlo je v tom, že se nám podařilo zajistit celý objem emise zajišťovacím obchodem při tehdejším kurzu 25 korun za euro. Díky tomu mohlo město v červenci letošního roku nakoupit zmíněných 100 milionů eur na splacení emise za příznivý kurz, i když ten aktuální činil 27,465 koruny. Uzavřením tohoto obchodu jsme tak dosáhli úspory okolo 246 milionů korun," dodal náměstek primátora pro finance. Krajská metropole počítá s externím financováním i v budoucnu.

„Každé město, obzvláště tak velké jako Ostrava, potřebuje financování z externích zdrojů. Teď akorát bude záležet na vítězích podzimních voleb, aby zvážili, jakou formu externího financování zvolí," konstatoval náměstek Petřík.