Dvacet sociálně vyloučených rodin, tedy zhruba stovku lidí, kteří by se mohli zapojit do programu pro začleňování Sociální inkluze, vybrala v uplynulých týdnech Ostrava ve spolupráci s neziskovými organizacemi.

„Chceme, aby ten program byl výběrový a přišli do něj skutečně lidé, kteří o něj mají zájem," řekl náměstek primátora pro sociální oblasti Martin Štěpánek.

Město při výběru rodin vychází z doporučení spolupracujících neziskových organizací, které znají situaci v terénu. „Dostáváme od nich tipy z terénu, se kterými rodinami se jim dobře spolupracuje a které jsou ochotné samy na sobě zapracovat a zlepšit svoji sociální situaci," podotkl Štěpánek. Dlouhodobý program Sociální inkluze město spustilo v únoru. Jeho cílem je zlepšit životní podmínky sociálně vyloučených a zároveň tak zlepšit vztahy mezi ostatními obyvateli města. Město vybraným rodinám nabídne kvalitnější bydlení, například opravený byt. Zároveň však bude chtít, aby si rodiče našli práci, zvyšovali svou kvalifikaci a děti řádně chodily do školy a jejich vzdělání nekončilo základní školou.

Se vším by měly pomoci speciálně připravené projekty, které budou financovány z Evropské unie. Pokud rodiny pravidla projektu nedodrží, budou z programu vyřazeny.