Tři úly s padesáti tisíci včelami zde vloni experimentálně umístili členové Včelařského spolku Moravy a Slezska. A výsledek všechny mile překvapil.

Včelí ráj

Dům se nachází poblíž Komenského sadů, což je pro včely doslova ráj. V úlech jsou speciální senzory ve tvaru srdce, které včelařům poskytují důležité informace o počtu včel, vnitřní i venkovní teplotě a vlhkosti. Dění v okolí úlů navíc snímá kamera. Záběry je možné sledovat on-line na internetu. 

Úly jsou umístěny na střeše domu, který spravuje společnost Heimstaden. „Chtěli jsme nějak smysluplně využít plochy střech bytových domů v Ostravě a zároveň přispět k biodiverzitě ve městě. Včely se s přispěním lidí zabydlují na střechách po celé Evropě. Jde o moderní trend, jak dostat přírodu do měst a zároveň ji chránit,“ řekla Deníku mluvčí Heimstaden Kateřina Piechowicz s tím, že cílem péče o včelstvo je pomoc dalšímu životu v lokalitě a přiblížit také důležitost existence včel ve velkých městech.

„Na samotnou péči o úly a včely máme experta s desítkami let zkušeností, Václava Ptoška ze Včelařského spolku Moravy a Slezska. Do celého procesu jsme zapojili i naše zaměstnance. Doslova sladkou třešničkou úsilí je vlastní med,“ dodala Piechowicz.

Sladký dárek

Na med v malém dárkovém balení se mohou těšit zaměstnanci společnosti i obchodní partneři. Vše nasvědčuje tomu, že se včelí úly objeví i na dalších střechách věžových domů, a to nejen v Ostravě. Výše zmíněné on-line záběry ze střechy lze nalézt na stránkách Heimstaden. „Je to strašně uklidňující. Když potřebuji na chvilku vypnout, kouknu na včelky a hned je všechno veselejší,“ řekl Deníku jeden ze zaměstnanců společnosti.

Včelaření má na Ostravsku dlouhou tradici. Úly jsou na nejrůznějších místech. Dokonce i zda zdmi Věznice Heřmanice, kde se zdejší trestanci starají o včely od roku 2017.