V ostravské společnosti Vítkovice Steel uvedli do provozu nový pálicí stroj. Zařízení patří k největším svého druhu v Česku vůbec a zvýší až o třetinu kapacitu výroby různých výpalků. Tato výroba navazuje na zdejší výrobu tlustých plechů.

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: Náměstek hejtmana Unucka skončí v politice! Dotaci pro podnikání nakonec odmítl

Náměstek hejtmana Jakub Unucka skončí v politice, 13. srpna 2024. | Video: Deník/Kateřina Součková

„Nový pálicí stroj je největší, jaký kdy v našem podniku byl. Díky velikosti a moderní technologii významně rozšíří naše možnosti výroby výpalků. Pojezdová dráha má šířku 8 metrů a délku 40 metrů. To nám umožní vyrábět z našich plechů až 20metrové kusy různých tvarů s různými typy úkosových hran a zvládne najednou až 7 pásů plechů,“ uvedl provozní ředitel Vítkovice Steel Radim Pachlopník. Nový pálicí stroj zvládne za rok vyrobit 12 tisíc tun výpalků.

Ominucut 8000

Ve Vítkovicích vybudovali nové pálicí pracoviště se dvěma stroji Omnicut 8000. Každý obsluhuje vždy jeden pracovník.

„Jeden portál je vybaven osmi kolmými stanicemi a automatickou tří-hořákovou autogenní hlavou s hořáky na kyslík a zemní plyn. Druhý portál je vybaven 3D naklápěcím plazmovým hořákem a CNC vrtacím agregátem, který umožňuje vrtání otvorů a zhotovení závitů,“ rozebrala dopodrobna technické náležitosti stroje tisková mluvčí Vítkovice Steel Jana Dronská. Zdůraznila také, že celý proces pálení tvarových výpalků řídí počítač.

Náklady za 30 milionů

Hlavním dodavatelem zařízení byla česká společnost MGM. Ta je ostatně specializovaná na výrobu pálicích strojů.

„Tato rozsáhlá investiční akce v celkové hodnotě 30 milionů korun zahrnovala kromě projektové přípravy také vybudování základů a zhotovení přívodů zemního plynu a elektrické energie. Proběhly rovněž opravy střech a podlah v hale, vybudovala se kompresorovna pro nové kompresory a byla vyrobena nová traverza pro jeřáb s vyšší nosností umožňující převážet těžší i delší plechy,“ doplnil investiční manažer Jakub Till.

Pět měsíců instalace

Instalace pálicího stroje probíhala od listopadu do dubna, následoval zkušební provoz a nyní se zařízení testuje a zaučují si na něm další pracovníci. Při plném provozu budou stroj obsluhovat na každé směně dva paliči, které doplní pracovník na čištění výpalků a jeřábník. Celkem tedy ve čtyř-směnném provoze bude zapotřebí 16 lidí.

„Tvarové výpalky jsou jedním ze tří hlavních produktů společnosti VÍTKOVICE STEEL. Používají se na různé strojní konstrukce, větrné elektrárny, mostní konstrukce a další účely ve strojírenství a stavebnictví,“ uzavřela mluvčí Jana Dronská.