Schválení reorganizace věřiteli proběhlo u Krajského soudu v Ostravě. O vstup do společnosti projevil zájem český subjekt, který ale nesložil zálohu. Slévárny však intenzivně jednaly s tureckým investorem, který by měl poskytnout finance k vyplacení věřitelů a na provoz.
MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: Výhružné e-maily na školách v Česku: Rodiče v Ostravě začínají mít obavy
Reorganizační plán je postaven na kombinaci zachování provozu restrukturalizované divize slévárny válců, vstupu investora a rozprodeje majetku divize slévárny odlitků, která ukončila činnost na podzim.
„V minulých měsících jsme úspěšně prodali nemovitosti, hotové výrobky zbylé po uzavření ztrátové divize slévárny odlitků a také nepotřebný majetek této divize s výsledným přínosem významně přes 200 milionů korun. Nemovitosti si koupilo několik subjektů z regionu,“ uvedl Ladislav Musil, krizový manažer a jednatel společnosti Vítkovické slévárny. Například administrativní budovu s přilehlou výrobní halou získala ostravská firma Mostárna Lískovec. Krizovému managementu se také podařilo udržet výrobu perspektivní divize slévárny válců.
Vstup investora do provozované divize, který je rovněž součástí reorganizačního plánu, však zatím neproběhl. Zájemce, který podal nejvyšší nabídku – ostravská společnost CALVES GROUP, totiž nesložila zálohu ve stanoveném termínu ani po opakovaných urgencích a nesplnila tak jednu z hlavních smluvně stanovených podmínek. „Museli jsme proto 15. srpna od smlouvy se společností CALVES GROUP odstoupit a ihned obnovit jednání s tureckým zájemcem, který taktéž předložil závaznou nabídku v prodejním procesu na divizi slévárny válců. Investor vnímá akvizici jako příležitost vstoupit na český trh,“ upřesnil Josef Ihnát, druhý z jednatelů společnosti Vítkovické slévárny.
Reorganizační plán musel být v srpnu kvůli změně investora a cenových podmínek upraven. V návaznosti na fakt, že nemohla být realizována nejvyšší nabídka, bude získaný objem prostředků pro věřitele nižší. Stále však platí, že uspokojení věřitelů bude, i po aktualizaci reorganizačního plánu, vyšší ve srovnání s variantou konkursu. Insolvenční správce proto věřitelům doporučil schválit předložený reorganizační plán. Zajištění věřitelé, což jsou zejména banky, by mohli získat velkou část svých pohledávek, nezajištění věřitelé ale dostanou jen necelá 2% svých pohledávek.
Turecký investor se stane novým majitelem firmy za předpokladu, že poskytne tzv. vypořádací úvěr a peněžitý vklad nejméně v rozsahu předjímaném reorganizačním plánem, což je minimálně 126 milionů korun. Reorganizační plán tak může být do konce roku splněn.