Jedna z ostravských volebních místností se nachází v budově Základní umělecké školy v sousedství slezskoostravské radnice. Lidé v pátek u dveří postávali zhruba deset minut před otevřením, které přišlo úderem 14. hodiny.

Jako první vešel dovnitř Milan Kašuba starší následován svým synem Milanem. „Jdeme přímo z práce. Takto je to pro nás lepší, než jít domů a pak se vracet. Chceme volit,“ uvedl Milan Kašuba starší.

Hádky kvůli politice? 

Otec i syn politické dění v republice sledují, k rodinným hádkám mezi nimi nedochází. „Ani spolu nebydlíme, takže není, kdy se hádat, ale vlastně není ani důvod,“ dodal syn s tím, že oba jsou pevně rozhodnuti, komu dají svůj hlas. 

Vše na téma Volby 2021 v MS kraji najdete zde

Na dotaz, zda jsou jejich volby rozdílné, či stejné, jen pokrčili rameny „Pravděpodobně stejné,“ uvedl otec.

Milan Kašuba starší po splnění všech předepsaných formalit vhodil obálku s lístkem do volební urny jako první a poté společně se synem, jenž odvolil vzápětí, odešli. V té době již před místností postávalo asi pět lidí a další přicházeli. 

Volí se ve třiadvaceti ostravských městských obvodech a dvanácti městech a vesnicích spadajících pod ostravský okres. Z předešlých let se dá očekávat, že výsledky v okrese Ostrava budou, až na výjimky a odchylky v jednotkách procent, kopírovat celokrajskou křivku.

Referendum ve Staré Bělé o obchodním centru
Součástí voleb do Poslanecké sněmovny je pro obyvatele Ostravy-Staré Bělé také referendum kvůli obchodnímu centru. Součástí připravovaného Retail parku Ostrava-Jih mají být podle plánů také výrobní haly pro lehký průmysl – VÍCE ZDE.

Zajímavý je vhled do současné koalice spolu, která by se při prostém sečtení tehdejších hlasů ODS, KDU-ČSL a TOP 09 vyšvihla na druhé místo s necelými 16 procenty hlasů, tedy do míst, ve která letos skutečně věří.

Obhajoba vítězství

Vítězství z roku 2017 v Ostravě obhajuje vládnoucí hnutí ANO, které získalo přes 50 tisíc hlasů a přes 35 procent všech hlasů.

Následovala je SPD se 14 procenty a v rozmezí od 9,26 do 8,36 procenta se odshora seskládaly také další stěžejní či tradiční strany a hnutí – Piráti, KSČM, ČSSD a ODS.

Volební účast v Ostravě byla před čtyřmi lety těsně pod třiapadesáti procenty. Volí se dnes do 22. hodiny a zítra od 8 do 14 hodin, a to v celkem 325 volebních okrscích. Pouze jeden volební okrsek má šestnáct obcí či městských obvodů z celkového počtu pětatřiceti.