Nejvzdálenější zvíře na ostravské výstavě je z Portugalska a podle organizátorů jsou tady zastoupena téměř všechna uznaná plemena, která mají v rámci světové federace FIFé.

Plno bylo hned od otevření v sobotu dopoledne. Návštěvníci, kteří dorazili i s omladinou, si prohlíželi nejen kočky v kotcích, ale také se zájmem sledovali, jak probíhá posuzování jednotlivých zvířat. A že se byl ona co dívat.

V článku se dočtete

- V Ostravě se koná výstava s více než třemi sty kočkami z 18 evropských států, kde bude v neděli vyhlášen Central European Winner 2024.

- Návštěvníci mohou obdivovat téměř všechna uznaná plemena a sledovat posuzování koček, zatímco chovatelé jako Hana Hollanová sdílejí svou vášeň pro chov.

- Výběr Ostravy pro první ročník soutěže byl motivován výbornou dopravní dostupností a místními specializovanými organizacemi, které pomáhají s organizací.

Kočka a člověk. Musí to být láska

Například paní Hana Hollanová vzala na výstavu dvě ze svých deseti koček - kočku domácí a kočku habešskou, který už se může pyšnit několika tituly z mezinárodních soutěží. Co konkrétně ji přivedlo k chovu koček?

„Láska, co jiného,“ říká s úsměvem žena, která je členkou svazu chovatelů už před 40 let a aktuálně je jednatelkou organizace Kočky Brno. Své kočky si vybírá, jak říká srdcem. Musí se mi líbit vizuálně, ale také musí být nějaké souznění s tím zvířetem,“ připomíná žena, která odchovala celkem šestnáct koček.

U příležitosti Mezinárodního dne žen se v prostorách ostravského Impact Hubu sešla asi třicítka žen a dva muži, 8. března 2024 v Ostravě.
VIDEO: Oslavy MDŽ: ostravský Impact Hub hostil inspirativní setkání žen a mužů

Protože chovné kočky nejsou úplně levné, je potřeba je chránit před nemocemi nebo proti odcizení. „Doma mám velikou voliéru, tedy kočiéru, a ty kočky se pohybují jen tam. Hlavně kvůli nemocem, nebo aby je někdo neukradl. Přece jen jsou to kočky drahé, habešská na chov stojí i 50 tisíc korun,“ říká chovatelka.

V Ostravě jsou výborní chovatelé

Moravskoslezskou metropoli si pro první ročník soutěže vybrali organizátoři záměrně, a to mimo jiné kvůli výborné dopravní dostupnosti. Do projektu Central European Winner Show 2024 jsou zapojeny čtyři země – Česko, Slovensko, Polsko a Rakousko.

„V Ostravě je vhodné výstaviště, které odpovídá našim potřebám. Navíc tu fungují dvě specializované organizace – 1. Slezská kočičí a SO Ostrava, bez jejichž pomoci bychom tuto soutěž to nemohli zorganizovat,“ říká Martin Urban, předseda Ústřední odborné komise chovatelů koček při Českém svazu chovatelů a organizátor ostravské výstavy.