„To je trafostanice?“ ptají se jedni. „V parku se bude stavět, že tam dali unimobuňku?“ reagují další. Řeč je o nových veřejných toaletách v Komenského sadech zprovozněných ve středu 30. listopadu. Centrální ostravský park má konečně první veřejné toalety, čímž by mělo ubýt stížností lidí, že si nemají kam odskočit, případně riskování blokové pokuty za občůrávání stromů.

Bezbariérové toalety jsou trvale přístupné a lidé za jejich využití zaplatí dvacet korun. Nikoli však hotově, patrně aby se tam tolik nezdržovaly pochybné existence, leč vyloženě bezkontaktně. V provizorním režimu do konce tohoto týdne lze platit jen esemeskou (i s možností využití QR kódu), od příštího týdne také platební kartou, a to fyzickou i digitální v mobilu či hodinkách.

 Takto by měly toalety vypadat po dokončení podle architektonické studie. Na snímku jejich umístění v Husově sadu:

close Vizualizace finální podoby veřejných toalet pro Ostravu. info Zdroj: Se souhlasem MMO zoom_in Vizualizace finální podoby veřejných toalet pro Ostravu.

„Jedná se o takzvaný ostrovní systém, kdy WC modul má vlastní fotovoltaické panely a energii ukládá do integrovaných baterií. Celé řešení je tak snadno přemístitelné v prostoru,“ uvedla mluvčí města Gabriela Pokorná s tím, že cena kompletního WC modulu s nádrží na vodu a splašky a veškerých stavebních prací, včetně dlažby z žulových kostek, přeložky kabelu veřejného osvětlení a ocelového opláštění modulu byla 1,9 milionu korun.

Opláštění vymění!

Samotná buňka s toaletou je nyní „ukryta“ v podobné konstrukci, jako třeba na sídlištích stanoviště s popelnicemi. I proto byly nové toalety ještě před samotným zprovozněním terčem řady posměšků, zvlášť když jejich podoba vzešla z architektonické studie. Podle města je to ale jen přechodný stav. „Objekt v tuto chvíli ještě není zcela dokončený a řeší se jeho opláštění. Jedná se o pilotní projekt, kdy ověřujeme funkční varianty opláštění. Aktuálně probíhá vzorkování ocelové výplně a předpokládáme, že dojde k výměně ocelových pororoštů za vhodnější typ,“ vysvětlila Gabriela Pokorná s tím, že zelená toaleta má ladit s mostní lávkou téže barvy za ní.

Blíže celý WC modul včetně jeho opláštění navrženého architektem Petrem Kundrátkem popsal ředitel Městského ateliéru prostorového plánování a architektury (MAPPA) Ondřej Vysloužil. „Architektonický koncept návrhu vychází z podmínky využití typových komerčně nabízených WC modulů určených do veřejného prostoru. Tyto výrobky mají výhody v tom, že jsou vyvíjeny pro intenzivnější užívání a jsou vyráběny cestou prefabrikované výroby bez mokrých stavebních procesů a s minimem stavebních vad. Osadí se již hotové přímo na stavbě, přičemž záruka je obvykle na výrobek jako celek,“ popsal pro Deník Ondřej Vysloužil s tím, že moduly dokážou být autonomní bez nutností přípojek.

Na „Masarykáči“, v Porubě i Zábřehu

Jelikož však neposkytují soukromí, řešila Ostrava, jak je ukrýt. „Na toaletu se vstupuje přímo z ulice a jejich estetické ztvárnění je velmi omezené. Záměrem bylo navrhnout jejich vhodné opláštění, které by jednak vyřešilo tento deficit, ale také zajistilo jednotný vzhled v rámci Ostravy při pozdějším dodání odlišných výrobků,“ dodal architekt, podle něhož lze opláštění toalet využívat také k instalaci stojanu na kola, zavěšení houpačky, venkovního květináče či třeba komunitní nástěnky. „Jsme přesvědčeni, že tento koncept ve veřejném prostoru při zohlednění místního charakteru nebude působit nevhodně,“ slibuje před dokončením finální podoby toalet.

Ty by měly brzy přibýt i na dalších frekventovaných místech. Město předpokládá jejich umístění na náměstí SNP v Zábřehu, nedaleko křižovatky Sokolovské a Opavské ulice v Porubě či přímo na Masarykově náměstí v místě proluky, kde stávala květinová síň. „Moduly jsou do značné míry variabilní a v různých lokalitách je možné uvažovat o modulech typu DUO, kde jsou kabiny zvlášť pro ženy a muže, případně lze přidávat například přebalovací pult pro miminka či jiné prvky,“ dodala ostravská mluvčí.