Vypadá jako volavka popelavá, ale bez krku. Však také patří do čeledi volavkovitých. Řeč je o ptáku jménem kvakoš noční, který se právě sám od sebe usadil v přírodním areálu Zoo Ostrava.

„Kvakoš noční navštívil areál zoologické zahrady koncem července. Tento druh je blízkým příbuzným volavky popelavé. Ta se v zoo vyskytuje poměrně běžně, ale kvakoš sem zalétl poprvé,“ prozrazuje tisková mluvčí Zoo Ostrava Šárka Nováková.

Vzácným ptačím hostem v areálu zoologické zahrady a botanického parku je mladý jedinec, který se zbarvením liší od dospělých ptáků, kteří jsou stříbřitě šedí s černou hlavou a hřbetem a mají výraznou bílou chocholku.

„Mladý kvakoš projevil svou hravost a v rámci loveckého výcviku v naší zoo „lovil“ z vody žalud a chvíli si s ním hrál. Svůj silný zobák používají tito ptáci i k obraně jako harpunu, podobně jako volavky či bukači,“ popisuje Otakar Závalský, který má v zoo na starosti biodiverzitní opatření.

close V zoologické zahradě v Ostravě se sám od sebe usadil druh volavky kvakoš noční. info Zdroj: Enrico Gombala zoom_in V zoologické zahradě v Ostravě se sám od sebe usadil druh volavky kvakoš noční.

Kvakoši patří v České republice k přibývajícím druhům. „Poprvé zahnízdili na jižní Moravě před 90 lety a dnes už jich hnízdí kolem tisícovky párů. Kromě jižní Moravy také v jižních Čechách i na dalších místech. Zimu tráví v Africe jižně od Sahary. Jsou to vynikající letci, kteří táhnou dnem i nocí. Saharu dovedou překonat na jeden zátah ve dvou dnech, což je zcela mimořádný výkon!“ dodává Otakar Závalský. Živí se lovem drobných ryb, obojživelníků a většího vodního hmyzu. V Japonsku bylo zjištěno u některých jedinců vysoce inteligentní jednání, kdy napřed ulovili mouchu, pohodili ji před sebe na vodní hladinu a následně chytili rybku, která si pro mouchu připlavala.