Ostravští chovatelé doufají, že se jim podaří rozmnožit tohoto dravce, přitom odchovy mláďat orla východního jsou v zoologických zahradách spíše raritní.
Orel východní, neboli také orel kamčatský, je skutečně pták úctyhodných rozměrů. „Tento dravec je největším orlem světa. Tak jako u ostatních druhů je samice větší a těžší než samec. Váží až 9 kilogramů, samec okolo 6 kilogramů. Rozpětí křídel bývá od 190 do 240 centimetrů,“ vypočítala mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková. A dodala, že tento druh žije, jak už název napovídá, na Kamčatce a při pobřeží Ochotského moře a na zimu zalétá i jižněji, například do Japonska.
Orel východní je ohrožen zejména přeměnou pobřežních biotopů a znečištěním prostředí. V rámci zoologických zahrad je v Evropě chováno 65 jedinců ve 29 institucích. Odchovy mláďat jsou ale velmi vzácné. Dva jedince, samce a samici, mají nyní v Ostravě a věří, že budou úspěšní.
MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: Procházel se po poli u Ostravy a našel bombu, pyrotechnici ji odpálili
„Pár, který se zabydluje v ostravské zoo, jsme přivezli ze Zoo Liberec. Samice má 20 let, samec 19. Původně pocházejí oba ptáci z německé zoo v Heidelbergu a zatím se nerozmnožili. Doufáme, že se to v naší přírodní voliéře podaří,“ říká Petr Vrána, zoolog pro welfare a koordinátor veterinární péče v Zoo Ostrava. Hnízdění u tohoto druhu začíná v únoru až březnu stavbou hnízda. V průběhu dubna až května samice snáší 1–3 vejce. Inkubace trvá 38–45 dnů. O mláďata se starají oba rodiče.
Návštěvníci mohou orly východní vidět v jedné z voliér na Cestě vody, kde jsou i další druhy orlů – orli skalní, orli mořští a orli královští.