VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lipám v ostravském central parku se vzdálila naděje na přežití

OSTRAVA - Kácet, či nekácet? Tato osudová otázka se v poslední době vznáší nad čtyřřadou lipovou alejí v Komenského sadech.

6.5.2007
SDÍLEJ:

Důvodem ke kácení lip v Komenského sadech má být jejich špatný stav, a tedy možné riziko padajících větví.Foto: DENÍK/Miroslav Kucej

A pomyslné misky vah se nyní přiklonily k první variantě. Stromům v ostravském „central parku“ vzdálil naději na přežití očekávaný a v těchto dnech dokončený posudek od Agentury ochrany přírody a krajiny v Ostravě. Ten totiž s kácením souhlasí. Radní městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz tak mají v partii se zastánci stromořadí v rukách nového žolíka. Karty však na stůl ještě nevykládají. Chtějí údajně jednat s rozvahou, a uvažují proto ještě o posudcích dalších.

Perspektiva lip je dle posudku nízká

Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK) v Ostravě prováděla vizuální posouzení stavu zhruba šedesátiletých lip na začátku tohoto roku. Zabývala se i vhodností projektu, podle které by měla být alej nově řešena jako dvouřadá. Nahrazení stávajících 162 stromů 56 lipami novými je podle posudku žádoucí.

„Dospěli jsme k názoru, že jsou lípy z hlediska zdravotního stavu průměrné. Z hlediska sadovnického dokonce podprůměrné. Nebyly dobře vysázeny, koruny nemají dostatečný prostor, a tak vzniká například riziko zlomení větví. Proto vykácení doporučujeme,“ přiblížil pro Deník závěr posudku Petr Birklen, vedoucí AOPK.

Agentura zároveň doporučuje, aby ještě bylo provedeno doplňující zhodnocení v létě, tedy během vegetačního období. To by se mohlo navíc projevit, zda jsou vzrostlé lípy napadeny škůdci. Jako možné řešení pak nevidí variantu částečného prokácení a prořezání korun.

„Stromy jsou spolu provázané a jejich rozvolněním by mohlo vzniknout riziko zlomení zbylých kusů. Perspektiva těchto stromů je opravdu nízká,“ uvedl dále Birklen a ještě doplnil: „Máme zkušenost ze zámeckého parku v Kravařích, kde také proběhlo kácení starých lip a vysázení nových. Po deseti letech plní stromy svou funkci a oproti svým předchůdcům mají krásně vyvinuté koruny.“

Dohlédneme na dodržení zákona

„Pokud Agentura ochrany přírody a krajiny nevyloučila kácení, tak my budeme stále dohlížet pouze na dodržování zákona.“ Těmito slovy reagovala na čerstvý posudek Kamila Badurová z České inspekce životního prostředí.

„Budeme trvat na vedení správního řízení a vydání povolení ke kácení. Toto řízení povede odbor životního prostředí ostravského magistrátu a mohou se do něj přihlásit i občanská sdružení, která mají k dispozici své posudky. Pokud by se také následně proti rozhodnutí odvolali, musel by o kácení rozhodnout krajský úřad,“ řekla Badurová.

Závěrem ještě sdělila, že posudek vypracovaný AOPK považuje za dostatečný. „Běžně s agenturou spolupracujeme a nemáme důvod její závěry zpochybňovat,“ vyjádřila závěrem důvěru v odborné stanovisko Kamila Badurová.

O osudu lip se rozhodne v červnu

Kácení lipové aleje v Komenského sadech je součástí projektu na revitalizaci celého parku nacházejícího se v samém centru Ostravy. Ačkoliv jej zahradní architekt Lubomír Rychtár vypracoval už před patnácti lety, s drobnými úpravami jej chtějí realizovat i současní radní obvodu Moravská Ostrava a Přívoz.

„Zatím jsem neměl posudek v rukou, pouze vím, že už na radnici přišel,“ nechtěl včera celou záležitost blíže komentovat starosta obvodu Miroslav Svozil (ODS). Stále však podle něj platí to, že o osudu aleje rozhodne zastupitelstvo této městské části na svém zasedání 12. června. „Zřejmě to doplníme ještě o další posudky, abychom předešli zbytečným omylům, řekl ještě Svozil.

Z pohledu architekta Rychtára jsou tři čtvrtiny lip v aleji ve špatném stavu a jejich perspektiva se bude dále zhoršovat. Mají totiž špatnou stavbu koruny, u které by mohlo hrozit rozlomení. „Nově vysázené stromy by měly mít výšku kolem tří metrů a jejich dovezení z ciziny a výsadba by měly obvod stát jeden a půl milionu korun,“ přiblížil novou podobu aleje během nedávané besedy na toto téma Lubomír Rychtár.

Petice proti kácení je u lidí v kurzu

Jen z doslechu znal závěry posudku Ivo Kaleta z občanského sdružení Svatý Václav. To iniciovalo v nedávné době petici, která by měla lípy uchránit před radikálním celoplošným kácením. Svůj podpis už na petičních arších nechalo přes tisíc lidí.

„Posudek zatím nechci komentovat. Máme však přislíbeno, že do něj budeme moci nahlédnout, takže pak se k němu vyjádříme. Agenturu ochrany přírody a krajiny každopádně považujeme za nezávislou a její názory uznáváme,“ poznamenal Kaleta.

Co ho stále mrzí, je fakt, že starosta obvodu Svozil odmítl přijmout tři nezávislé posudky, které si na stav stromů Svatý Václav nechal vypracovat. „Rozeslali jsme je tedy zastupitelům. Žádáme je, aby při svém rozhodování zohlednili i stanoviska dalších odborníků. Naší snahou není za každou cenu zachránit alej, i když bychom si to vnitřně přáli, ale pomoci najít nejvhodnější řešení,“ řekl závěrem iniciátor petice.

Hodnota aleje bude těžko nahraditelná

A s jakými závěry vlastně přišli sdružením Svatý Václav oslovení odborníci? Stav stromů podle nich není tak kritický, jak se mnohdy tvrdí.

„Alej je v plné biologické aktivitě a plní všechny důležité funkce stromové zeleně v městské aglomeraci. Její hodnota je vzhledem k současnému vitálnímu stavu těžko nahraditelná. Její případná likvidace by znamenala dlouhodobé vyřazení stabilní plně funkční jednotky, která má v této městské části mnohoznačné významné postavení. Pohlcuje polétavý prach a plynné toxické látky v ovzduší, ovlivňuje mikroklima, působí esteticky či tlumí hluk,“ uzavřel svůj posudek Václav Krpeš, fyziolog z Ostravské univerzity s tím, že doporučuje pravidelnou údržbu založenou na odborné péči a diagnostice ve spolupráci s odbornými institucemi.

Plošné kácení všech lip v této velmi cenné lokalitě v centru Ostravy považuje za nevhodné řešení také dendrolog Zdeněk Mráček. „Tyto stromy rostly příliš dlouho na to, aby byly takto bezohledně plošně skáceny. Vůči obyvatelům a místním občanům jde o nepřijatelný způsob likvidace - obnovy, protože je možné použít rozhodně šetrnější způsob obnovy a zásahu do prostředí parku,“ napsal Mráček ve svém posudku.

Komenského sady jsou pro návštěvníky rájem

Zajezdit si na bruslích, projít se s pejskem, natáhnout se jen tak do trávy, zaběhat si, posedět si na lavičce či korzovat ve stínu stromů se spícím miminkem v kočárku. Tím vším lákají k návštěvě Komenského sady. Ostravský „central park“ na levém břehu řeky Ostravice. Svou příjemnou a klidnou atmosférou přitahují do svého lůna děti, mladé, dospělé i důchodce. „Chodil jsem tady už za mlada a vracím se zde pořád. Co bych taky dělal mezi panelákama, kde je horko a špinavo,“ pochvaloval si včera Komenského sady Miloš Ohnheizer. Tento muž byl jedním z typických návštěvníků parku díky svému doprovodu. Před sebou tlačil kočárek se smějící se vnučkou, vedle něj pak pobíhali dva malí pejsci. „Je to jediný kousíček přírody v Ostravě, kde čistý vzduch i klid,“ dodal Ohnheizer. „Přijeli jsme si tady oddechnout z Poruby, protože tento park je v celém městě vyhlášený. Jsme tady vlastně poprvé, ale už jsme stačili zjistit, že sady jsou ideální pro dovádění na bruslích i jen tak na procházky,“ vyjádřil se pak Petr Blaščík, který bruslil v parku spolu se svou parnerkou. I oni před sebou tlačili kočárek.

6.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 15 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: ZZ, kontakt: telefonicky, osobně: Hasičská 551/52, Os.-Hrabůvka, pondělí a středa 9 - 11h., Práce ve výškách, SC v rámci ČR, Pro bčany ČR,EU po 3.měsících možnost pracovní smlouva na neurčito.. Pracoviště: Shobod-stav s.r.o., Hasičská, č.p. 551, 700 30 Ostrava 30. Informace: Ivan Dobosh, +420 608 751 808.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Speciální pedagogové 17 360 Kč

Speciální pedagogové Sociální pedagog/žka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 17360 kč, mzda max. 26110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Území statutárního města Ostravy, Kontaktní osoba Mgr. Jiřina Chlebková., tel. 720042293 email mailto:jchlebkova@ostrava.cz, , Požadavky:, - zkušenosti v oblasti prevence a prací s třídními kolektivy výhodou. Pracoviště: Statutární město ostrava - magistrát města ostravy, Prokešovo náměstí, č.p. 1803, 702 00 Ostrava 2. Informace: Jiřina Chlebková, +420 599 443 118.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 14 900 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník/ce. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: ZMK, Místo výkonu práce: Ostrava, Volat předem Po a St od 9.00 do 12.00 hod. a domluvit si schůzku na tel.č. 608 751 808, , 608 750 550 nebo pište na e-mail., , Hledáme kandidáta/ku pro vykon povolání zedník/ce., Podmínkou je střední odborné vzdělání. Kandidát/ka by měl předložit vyučný list.. Pracoviště: Dobosh - stav družstvo, Nádražní, č.p. 601, 702 00 Ostrava 2. Informace: Ivan Dobosh, +420 608 751 808.

Kultura a sport - Chovatelé a ošetřovatelé zvířat v zoo Chovatel/ka 14 240 Kč

Chovatelé a ošetřovatelé zvířat v zoo Chovatel/ka zvířat. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14240 kč, mzda max. 21470 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: ZOO Ostrava, Michálkovická 2081/197, Ostrava, 71000, Kontakt: Přihlášky s životopisem, prosím zasílejte nejpozději do 30.4.2018 do 15:00 hodin.na e-mailovou adresu ulivelliova@zoo-ostrava.cz. Termín výběrového řízení je 2.5.2018 v 9:00 hodin v Zoo Ostrava. Výběrové řízení proběhne ve dvou kolech. První kolo je formou písemného testu. Uchazeč si zvolí 1 ze 3 typů testů se zaměřením na: 1.akvaristika,2.všeobecné chovatelství. Po vyhodnocení a vyzvání uchazečů bude následovat druhé ústní kolo výběrového řízení.Termín druhého kola bude upřesněn. V případě nesplnění požadavků na vzdělání a způsobilost si s ohledem na časové možnosti vyhrazujeme právo na takovéto přihlášky nereagovat!, , , S ohledem na vysokou odbornou náročnost a práci s ohroženými druhy živočichů požadujeme flexibilitu, vysoké nasazení a schopnost pracovat v pracovních kolektivech, dále vyžadujeme respekt ke zkušenostem služebně starších zaměstnanců a nadřízených. Jedná se o fyzicky náročnější práci. Pracovní doba (předem zahrnuta v harmonogramu) zohledňuje nutnost trvalé péče o zvířata(zahrnuje tedy víkendy a státní svátky) a je různá během roku v závislosti na ročním období (7,8 nebo 9 hod.) V případě pracoviště akvaristy požadujeme od kandidátů již vlastní zkušenosti a znalost problematiky chovu ryb a jiných akvarijních živočichů., , Zaměstnanecké výhody: týden dovolené navíc (5 týdnů), zajištěno stravování v rámci ZOO, příspěvek zaměstnavatele na stravování, odměny při dlouhodobých pracovních výročích, výhody pro blízké v rámci nejbližší rodiny, odborný a profesní růst, možnost zdarma získat referenční zkoušky pro řízení služebních vozidel, možnost reprezentovat ZOO na odborných mítincích v ČR i v zahraničí, stejnokrojové vybavení.. Pracoviště: Zoologická zahrada ostrava, příspěvková organizace, Michálkovická, č.p. 2081, 710 00 Ostrava 10. Informace: Věra Ulivelliová, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fakultní nemocnice v Ostravě.
70

Jmenuje ve středu ministr zdravotnictví nového ředitele FNO?

Ilustrační foto

Policisté pátrají po muži, který ve Vratimově znásilnil cyklistku

Muž odsouzený za vraždu poštovní úřednice ve Skřipově žádá obnovu procesu

Obhajoba zpochybňuje znalecký posudek týkající se pachových stop, které se staly hlavním nepřímým důkazem.

Tramvaj od Stadleru už je v Ostravě. Celkem jich bude čtyřicet

FOTOGALERIE/ Vůbec první tramvaj zahraniční výroby v České republice nese název Stadler nOVA a cestující se v ní svezou v létě  

Policisté v šoku. Za volantem seděl třináctiletý chlapec

S neplnoletými řidiči se v Ostravě roztrhl pytel. Dalšího školáka za volantem přistihli ostravští policisté. 

Rodák z Bohumína vybojoval v USA 2. místo v soutěži o nejlepšího bojovníka

Nebraska (USA), Bohumín - Čeští vojáci se v konkurenci kolegů i z těch největších světových armád neztratí. Důkazem budiž výborné 2. místo desátníka Lukáše Mrocka ze strakonického 25. protiletadlového raketového pluku v prestižní soutěži o nejlepšího bojovníka (Best Warrior Competition), kterou v půlce dubna uspořádala Národní garda v americkém státě Nebraska.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT