Lidé, kteří se problémy Romů zabývají, potvrzují, že příchod nových zahraničních firem a větší počet volných míst se projevil i v romské komunitě. U velkých zahraničních firem si Romové nestěžují na diskriminaci.
Více než měsíc pracuje v zóně ve společnosti Sungwoo Hitech šestadvacetiletý Jan Ferenčík, který byl nezaměstnaný sedm let a deníku řekl, že v korejské firmě už pracuje hodně Romů.
"Stále častěji za námi chodí Romové, kteří nás žádají o pomoc při shánění práce. Jsou mezi nimi i dlouhodobě nezaměstnaní, kteří byli zvyklí jen na odmítání. Tito lidé nutně potřebují pomoct a povzbudit, protože si nevěří," řekl listu šéf sdružení Vzájemné soužití Kumar Vishwanathan. Uvedl, že od konce loňského roku sdružení pomohlo najít práci asi 20 lidem a že u velkých zahraničních firem si Romové nestěžují na diskriminaci.
Vishwanathan zdůraznil, že důležité je člověka, který po letech zaměstnání získá, podpořit i v prvních týdnech nové práce, aby tam vydržel. "Někdy dotyčný třeba nemá budík, nemá peníze, aby si koupil měsíční jízdenku na MHD. Nebo si potřebuje o práci popovídat. Po první výplatě to bývá lepší," řekl.
Karvinský podnikatel Milan Ferenc ze Sdružení Romů severní Moravy, který je manažerem romské pracovní agentury, potvrdil, že Romové jsou při hledání práce velmi nejistí. "Někdy je už vše domluveno, pak náš člověk nepřijde. Musíme za ním domů, abychom ho povzbudili," říká Ferenc.