„Zásadně odmítáme nezodpovědný a alibistický postoj koalice ČSSD a ODS, který v souvislosti s udělováním dotací do oblasti sportu zaujala,“ napsal v tiskové zprávě mluvčí ostravských zastupitelů za hnutí Ostravak Petr Kausta.

Vysvětluje v ní, že na únorovém jednání zastupitelstva byly mimo jiné schváleny dotace do vrcholového sportu ve výši sedmapadesáti milionů korun. Po šestnácti milionech měly dostat FC Baník a HC Vítkovice Steel.

„V minulém týdnu však bylo poskytnutí těchto dotací náměstkem odboru sociálních věcí, školství, sportu a volnočasových aktivit Martinem Štěpánkem (ODS) pozastaveno,“ tvrdí Kausta.

Dodal, že už před schůzí zastupitelstva Ostravak upozorňoval náměstka Štěpánka na to, že je k poskytnutí těchto dotací nutné mít souhlas Evropské komise.

„Je obecně známým faktem, že oba kluby spadají do kategorie vrcholového sportu, navíc jsou zřízeny jako akciové společnosti, statutární město Ostrava bohužel nevlastní ani jednu akcii těchto společností. Musí si proto vyžádat k poskytnutí dotace souhlas Evropské komise takzvanou notifikaci,“ míní Kausta. Uvedl, že notifikaci si vedení města nevyžádalo, a proto tok peněz teď klubům zastavilo.

To odmítá náměstek primátora Štěpánek, který má resort sportu na starosti. „Nerozumím tomu, proč pan Kausta tvrdí to, co tvrdí. Žádné dotace jsem nezastavil. Nemám na to coby radní ani pravomoce. Nemohu zrušit rozhodnutí zastupitelstva,“ řekl včera do telefonu Štěpánek s tím, že právě podepisuje potřebné dokumenty.

„Chceme podporovat sportovní kluby, a děláme všechno pro to, aby ty peníze dostaly,“ konstatoval Štěpánek. Dodal, že stejně byly přidělovány dotace sportovním klubům i v minulosti. „O žádný souhlas jsme Evropskou komisi ani předtím nežádali, myslím si, že ani ostatní města to takto neřeší,“ řekl náměstek primátora. Opoziční zastupitelé za hnutí Ostravak podle něj na koalici zbytečně útočí.

„Je to výsledek neustálého bezdůvodného napadání koalice ze strany Ostravaka. Taková prohlášení mohou zbytečně zneklidňovat sportovní kluby,“ podotkl Štěpánek.

Primátor Petr Kajnar (ČSSD) řekl, že s veřejnou podporou sportovních klubů je to složité, pokud jde o právní kroky. „Co právník, to názor. Ale nemám důvod předpokládat, že v přidělování dotací Baníku a vítkovickým hokejistům je něco špatně,“ konstatoval Kajnar s tím, že dotace na vrcholový sport schválené zastupitelstvem kluby dostanou.

Postřeh: Spálené mosty nic nepřinesou

Ostrava - Tohle děláte špatně. A toto, no to je úplně mimo. Tedy tímto opatřením jste taky šlápli do pořádného lejna. Mrháte penězi, kupíte chyby. Opoziční hnutí Ostravak nenechává na vládnoucí koalici jedinou niť suchou, detailně studuje každé rozhodnutí vedení radnice a podrobuje ho nevybíravé kritice.

Perfektní, tohle vedení města potřebuje jako koza drbání, můžou si říct spokojeně obyvatelé města, kteří očekávají, že opozice bude plnit aktivně svou funkci a pohlídá si každý krok takzvaného spokojeného manželství ČSSD a ODS, které je na ostravské radnici uvelebeno už druhé volební období.

Musím přiznat, že i já sám jsem od Ostravaka čekal, že jeho v různých oborech vzdělaní zastupitelé poodkryjí pokličku toho, jak pracuje vedení radnice a podívají se pod drobnohledem, jestli ten guláš, který radní vaří, není namíchaný ze samých zkažených přísad.

Trochu s nelibostí přitom zjišťuji, že se z Ostravaka místo věcného protivníka pomalu stává věčný kverulant, který není spokojený takřka s ničím, nevoní mu už ani běžně používané ingredience. Sám přitom vlastní recepty příliš nepředkládá.

Jeho akce s tím, že málem zastavil dotace pro hlavní ostravské sportovní kluby nebo pro festival Colours of Ostrava, který je jednou z mála událostí, jež dělá městu dobré jméno daleko za jeho hranicemi, byla poslední takovouto střelou zcela mimo cíl.

Když budou po hnutí Ostravak zůstávat jen spálené mosty, v příštích volbách bude chtít získat hlasy od voličů asi marně…

MARTIN PLEVA