Už více než deset let se v moravskoslezské metropoli nezvýšila částka za svoz komunálního odpadu. Ustálila se na 498 korunách za osobu na rok. Ke změně však došlo při jejím výběru lidem totiž minulý rok poprvé nepřišla složenka.

Město k tomuto kroku přistoupilo kvůli úsporám. Nakonec ale přišly obavy z navýšení celkového nedoplatku. Podle propočtů toto opatření ale dopad na nárůst dluhu za odpad nemělo.

„Jak ukazují výsledky, změna neměla zásadně negativní dopad. V roce 2014 jsme vybrali na místním poplatku za komunální odpad 122,6 milionu. Příjmy z poplatku byly plněny na 95 procent. Výše nedoplatku za rok 2014 byla šest milionů korun, je to ale podobný trend jako v předchozích letech. Celkový dluh je v současné době 134,7 milionu korun. Není to nic, co by nás mělo těšit. Je třeba říct, že výše nedoplatku poprvé přesáhla částku, která představuje celý roční předpis za komunální odpad," uvedl primátor Ostravy Tomáš Macura.

Pokuty

Velké nedoplatky eviduje také odbor dopravně správních činností, kde se vyšplhaly na více než 75 milionů korun.

Lidé dluží městu i za 257 nasazených botiček, a to 143 tisíc korun, či za blokové pokuty. Nezaplaceno jich zůstalo přesně 7458 kusů, které dohromady představují téměř čtyři miliony korun. „Dohromady i s komunálním odpadem to je více než 214 milionů korun," vyčíslil dluh Tomáš Macura.

Podle něj na analýzu systému výběrů nedoplatků ještě nemělo vedení města čas. „Řešení určitě je a my se jím budeme zabývat. V těchto číslech se odráží ekonomická situace jeho obyvatel i platební morálka. Město musí udělat něco pro to, aby se výběr těchto nedoplatků zlepšil," doplnil ostravský primátor. Konkrétní opatření ale nepředstavil.

Mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská dále doplnila, že dlužné částky vymáhají i exekuční pracovníci. „V minulém roce se jim podařilo vybrat téměř 427 tisíc korun za komunální odpad a 420 tisíc korun za pokuty odboru dopravně správních činností. Do exekuce se ale nově dostalo dalších 556 případů," podotkla mluvčí.