Každá třetí vykouřená krabička cigaret v Moravskoslezském kraji je zakoupena v Polsku. V celém Česku jde potom o každou desátou. Informace vyplynula od Asociace pro značkové výrobky, která analyzovala odpad v odpadkových koších. O tom například může vypovídat i fronta aut před čerpací stanicí v polských Chalupkách, kde si každý druhý řidič nese z benzinky i kartony cigaret.

Pět miliard do polského rozpočtu

O ostravské SPZ těsně u hranic není nouze. „Jezdím tady pravidelně, nakoupím cigarety vždycky celé rodině. Na krabičce ušetřím 50 korun,“ popisuje Petr Rataj, který do Polska jezdí s manželkou minimálně jednou za měsíc především pro jídlo a pohonné hmoty.

Letní koupaliště Ostrava-Poruba. Ilustrační foto.
Případ topících se dívek na ostravském koupališti má smutné pokračování

Jednou za čas i pro cigarety. Na čtyřech kartonech, které si rodina nakoupila, ušetřila 2000 korun. Polská spotřební daň je zhruba o třetinu nižší než ta česká, přitom DPH a spotřební daň v Česku i Polsku tvoří asi 80 procent z maloobchodní ceny krabičky cigaret.

Krabička cigaret značky L&M například v Polsku na čerpací stanici vyjde na 17,50 zlotých (kolem 94 korun), zatímco v Česku si je kuřáci zakoupí za 138 korun. Některé značky mají cenový rozdíl i přes 50 korun, což už se na měsíčních výdajích může promítnout.

„Kamarádi se mi smějí, že tady jezdím. Ty ceny cigaret v Česku jsou ale šílené,“ stěžuje si další z návštěvníků budky s tabákem, u které se často tvoří i fronty.

Následky vlčích útoků v Bystřici z posledních dnů, 25. 8. 2023.
Nový masakr ovcí v Beskydech. Vlk už překoná ohradu vysokou 170 centimetrů

Podle ekonoma a poradce premiéra Štěpána Křečka jsou daně u tabákových výrobků špatně nastavené a Česko tak přichází o miliardy korun. „Loni Češi nákupem cigaret v Polsku odvedli do polského rozpočtu pět miliard korun,“ uvedl Křeček pro ČTK.

Vyšší daně pro elektronické cigarety?

Podle ekonoma by se měly více zdanit například elektronické cigarety nebo nikotinové sáčky. „Trh se mění i v okolních zemích. Snížení spotřební daně u tabákových výrobků by bylo neobhajitelné. Když ale sazby nebudeme měnit, či jen mírně, naši sousedé nás doženou. Situace se vyrovná,“ míní Křeček.