Každoročně ovšem přibývá kurzů, kde se vyučují i netradiční světové jazyky. Takovými jsou například čínština, japonština, hebrejština a arabština. V Ostravě je desítka jazykových škol, kde se mohou zájemci tyto netradiční jazyky naučit. Mezi jejich studenty patří také Hana Slováková. S cizími jazyky se setkává od dětství, ale podle ní je ze všech nejtěžší japonština, kterou piluje třetím rokem.

Japonština

„Japonskou kulturu mám velice ráda, zajímám se o ni už od mého dětství. Výuka japonštiny z toho prostě sama vyplynula," svěřuje se se svými začátky. Podobné mají i ostatní studenti, jak potvrzuje učitelka arabštiny Souad Kratochvílová Kafi: „Moji posluchači jsou především lidé, kteří již přišli do styku s arabským světem nebo jazykem ať pracovně, či na dovolené. Dále jsou mezi nimi studenti, kteří se chystají na vysokou školu, obor religionistika."

Výuka takového jazyka není ale vůbec jednoduchá. „Gramatika je velice složitá. Výslovnost taky někdy pocuchá nervy. A samozřejmě písmo je pro nás Evropany naprosto nezvyklé," popisuje své dojmy studentka japonštiny Hana Slováková.

Arabština

I přes velkou náročnost výuky všech těchto jazyků je o kurzy značný zájem, který každoročně roste. Zvyšující se poptávku zaregistrovala také lektorka arabštiny v Ostravě Souad Kratochvílová Kafi: „Na základě většího zájmu o výuku arabštiny jsem musela vytvořit nový soukromý kurz. Během výuky se mohou mí posluchači seznámit navíc i s arabskou kulturou."

Hebrejština

Také o kurzy hebrejštiny, které pořádá Židovská obec v Ostravě, je velký zájem.

„V poslední době jsme zaregistrovali, že se počet zájemců o výuku tohoto prastarého jazyka značně zvýšil. Museli jsme proto vytvořit nové kurzy pro začátečníky a pokročilé. O hebrejštinu mají největší zájem mladí lidé," říká Alena Ševčíková z Židovské obce v Ostravě.

Zájemci o výuku těchto zajímavých jazyků si ale musí připravit nemalou finanční částku. Jazykové kurzy stojí okolo čtyř až pěti tisíc na pololetí a učebnice, která se většinou nedá koupit v běžném knihkupectví, může stát až několik tisíc korun.

„Učebnice mě vyšla asi na tisíc korun a pamatuju si, že jsem ji celkem dlouho sháněla. V klasickém obchodě jsem ji nikde nenašla. Koupila jsem ji až přes internet," dodává Hana Slováková.

Ani o prázdninách se Ostravané nemusí jazykově postit. Většina škol totiž připravuje letní akce či speciální kurzy, většinou spojené i s ochutnávkou tradičních jídel nebo s poznáváním dané kultury.

NATÁLIE MARKOVSKÁ