„Zvýšení je minimální. Ostrava se v tomto směru chová velmi slušně. Myslím si, že budeme hluboko pod celostátním průměrem,“ konstatoval ředitel vodáren Antonín Láznička.

Za otočení kohoutku si příští rok pořádně připlatí například lidé v Plzni. Ta dosud přitom patřila k městům s levnější vodou. Její cena ale pro příští rok vyskočila o celou třetinu – na osmašedesát korun za kubík. Jednu z nejdražších vod z kohoutku mají ve Zlíně – kubík tam přijde od ledna na třiasedmdesát ko­run.

Podle Antonína Lázničky se na zvýšení cen vody v Ostravě podepisuje hlavně dražší elektrická energie a také voda, kterou OVAK nakupují od Severomoravských vodovodů a kanalizací. Dalším důvodem je zvýšení nákladů na opravy vodohospodářské sítě. Více také společnost zaplatí městu Ostravě, které je vlastníkem vodohospodářské infrastruktury, na nájemném. Město tak získává peníze na obnovu vodohospodářského zařízení.

Představuje zdražení vody a plynu vážný problém pro rozpočet Vaší domácnosti?HLASUJTE V ANKETĚ VPRAVO NAHOŘE!

Letos se vystavěla nová kanalizace například v Krásném Poli, Polance či Petřkovicích. Na území Ostravy ale stále zůstávají místa, kde odpadní vody nejsou čištěny a vytékají na louky, do potoků, ale i do řeky Ostravice a Odry. Do oprav vodovodů a kanalizace chtějí OVAK investovat v příštím roce téměř 109 milionů korun. „Na kanalizaci se musíme daleko více soustředit, hlavně v příměstských částech není v dobrém stavu,“ podotkl Láznička.

Rostoucí cena vody má vliv na to, že se lidé snaží vodou stále více šetřit. Zatímco v roce 1996 spotřeboval obyvatel Ostravy 147 litrů vody denně, letošní průměr se pohybuje kolem 105 litrů. Příští rok by přitom spotřeba měla podle odhadů vodáren klesnout o další tři až čtyři litry. „Myslím, že na sto litrech na osobu se to zastaví, to je hygienická hranice, pod kterou by Ostrava neměla klesnout,“ míní Láznička.

Nové ceny oznámili i plynaři


Také za plyn zaplatí lidé od 1. ledna více. Zákazníkům Severomoravské plynárenské se cena zvýší o 1,9 procent. Domácnosti s průměrnou spotřebou, která využívá zemní plyn na vaření, ohřev vody a vytápění, vzrostou měsíční náklady o 57 korun. Domácnosti, které na zemním plynu pouze vaří, si měsíčně připlatí za plyn pět korun. Za nárůstem stojí propad kurzu koruny vůči dolaru, růst cen ropy a ropných produktů na světových trzích a změna regulovaných distribučních poplatků.

„Při kalkulaci konečných cen zemního plynu pro první čtvrtletí příštího roku jsme se potýkali s nepříznivými vstupy. I přesto se nám podařilo dosáhnout pouze nepatrného zvýšení konečných cen. Domácnostem měsíčně narostou účty jen v řádu desetikorun,“ řekl Tomáš Varcop, člen představenstva RWE Transgas. Společnost RWE současně oznámila, že lidé, kteří od ní nakupují elektrickou energii, se zdražení obávat nemusejí. Naopak. „Bude se jednat o pokles v řádu jednotek procent,“ sdělil Varcop. Konkrétní ceny elektrické energie pro jednotlivé tarify oznamí společnost v nejbližších dnech.

>> Vodné a stočné v Ostravě od 1. ledna 2010 (v Kč/m3, cena s DPH)

2010– 2011

Vodné: 30,31– 31,06
Stočné: 29,12– 31,31
Celkem: 59,43– 62,37

Zdroj: OVAK a.s.
>> Dopad zdražení plynu na průměrnou domácnost (zákazníci společnosti Severomoravská plynárenská)

Zákazník– změna měsíční platby

Domácnost – vaření + 5 korun
Domácnost – vaření, ohřev vody + 21 korun
Domácnost – vaření, ohřev vody, topení + 44 korun
Rodinný dům – vaření, ohřev vody, topení + 57 korun

Zdroj: skupina RWE
>> GLOSA TEREZY KRUMPHOLZOVÉ

Zdražení? To mě nepoloží

Zdražování je jedním z těch slov, která nikdo z nás neslyší rád. Vyvolává v nás obavu, zlost a často i pocity zmaru, že je všechno nanic. Už dnes je jisté, že až se prvního ledna probudíme, rozsvítíme si dražší elektřinou, zatopíme dražším plynem, umyjeme se dražší vodou a koupíme si i dražší jízdenku. Mnozí z vás už začínají přemýšlet, na čem v příštím roce ušetřit, čeho se vzdát, aby zbyly peníze na dražší složenky. Někdo o tom raději vůbec nepřemýšlí, protože si nechce pokazit čas adventu. Ať už děláme cokoli, stejně nás zdražování dostihne. Dá se to vůbec přežít?

Má pětaosmdesátiletá sousedka Marie. Věčně usměvavá, věčně plná energie. Já teprve vstávám, ona už odhazuje sníh, spěchá pro teplé rohlíky do obchodu a se všemi, které po cestě potká, prohodí pár slov. Nedávno jsem s ní dala řeč právě na téma zdražování. Postěžovala jsem si, jak dnes nemůže člověk nic našetřit, protože pořád něco zdražují, jakou máme doma zimu, protože musíme kvůli úsporám méně topit. Další větu mě už doříct nenechala a vysvětlila to tak: „Lidé si neváží toho, co mají, a neumějí s tím zacházet. Teplá voda a elektřina, to my jsme dříve neměli. Koupali jsme se ve studené a svítili doma svíčkou. Když se s tím lidé naučí zacházet, tak je ani nějaké zdražování nepoloží.“