U Trojhalí Karolina, odkud pochod vychází, to zprvu vypadá, že zástupců bezpečnostních složek bude více než davu. To se ale brzy mění a přibližně padesátka lidí – studentů, dětí ale i pamětníků událostí 17. listopadu 1989 – se pomalu vydává do ostravských ulic. Řada z nich se svíčkami v rukou a v tichosti bez jakýchkoliv transparentů či skandovaných hesel.
Jak sami přítomní policisté podotýkají, jsou zde spíše zbytečně. Průvod sice budí zájem na tramvajových zastávkách či ostatních lidí v ulicích, nebýt ale policejních majáků, působí vesměs coby větší skupina turistů. V Husově sadu se průvod na chvíli zastavuje a organizátor akce Vladan Hýl se v mihotavém světle svíčky pouští do čtení připraveného proslovu o významu tohoto data i celé akce. Zmiňuje amerického i českého prezidenta, komentuje podstatu demokracie a dodává statistické údaje, jak se lidé v dnešním světě (ne)cítí bezpečně.
Průvod následně míří na Jiráskovo náměstí, kde ostravský herec Vladimír Polák za doprovodu kytary několika písněmi rozezpívává dav, který už čítá necelou stovku lidí.
„Loni jsme na připomínku 17. listopadu pozapomněli a říkali si, že by byla škoda, kdyby se v Ostravě nedělo nic ani letos. A že alespoň pár lidí by si ty události mohlo připomenout. Počítal jsem s tím, že by nás mohlo být třeba jen deset, takže zklamaný nejsem, nicméně je pravda, že co se týče nějakých občanských iniciativ, jsou Ostravané trošku laxnější," svěřuje se Vladan Hýl Deníku poté, co průvod oficiálně rozpouští.
Lidé se ale nerozcházejí a přesouvají se do kulturního centra Cooltour na Černé louce, kde je pro ně připraven krátký dokumentární film o listopadové revoluci. Po něm následuje diskuse, které se účastí první polistopadový ministr vnitra a signatář Charty 77 Tomáš Hradílek, bývalý rektor Ostravské univerzity Vladimír Baar či řada herců, kteří se v Ostravě zúčastnili Sametové revoluce.