„Už jsme nabrali asi 90 komparzistů vietnamského původu a čtyřicítku Čechů. Celkem jich bude kolem dvou set. Čechů už máme dostatek, herce vietnamského původu bychom ale ještě uplatnili," říká Jana Hanulíková ze společnosti World production, která castingy komparzu v Ostravě zajišťovala. Za natáčecí den si Vietnamci mohou vydělat 1 100 korun, ostatní o tři stovky méně.

Točit se má po čtyři dny v následujícím týdnu v několika průmyslových lokalitách v Ostravě. Stopadesátičlenný filmový štáb se zde přesune z Prahy. Hlavními kulisami příběhu ze šedesátých let se stane bývalý Důl Anselm v Landek Parku, Důl Michal, Dolní oblast Vítkovice a cvičná hornická štola Dolu Paskov ve Staříči.

„Filmaři za pronájmy lokací zaplatí řádově desítky tisíc korun. Zvláště pro ty státní, jako je národní kulturní památka Důl Michal, to představuje významný příjem v jejich napnutých rozpočtech. Přesné ceny jsou samozřejmě vázány jejich obchodním vztahem,"uvedla mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská. Ostrava se nestala kulisami filmařů poprvé. Z hollywoodských produkcí se zde například v roce 2008 natáčely scény do filmu Babylon A.D. V říjnu loňského roku se na Dole Michal a v Darkovičkách na Hlučínsku točil videoklip řeckého rapera. Naposledy v Ostravě filmovali v dubnu letošního roku Kanaďané reklamní spot na kanadské pivo v ČEZ Aréně.

Podle Vojkovské také jihokorejské filmaře přilákala bohatá nabídka průmyslových lokalit, která v takovém rozsahu nemá v republice obdoby. Rovněž město se snaží zahraniční producenty oslovovat a za tímto účelem zřídilo ostravskou filmovou kancelář – FILM OSTRAVA!!!

Děj filmu, který bude v příštím týdnu v Ostravě natáčet jihokorejský štáb, se odehrává v 60. letech 20. století. Tedy v období po Korejské válce, kdy vláda ve velkém posílala pracovat do Německé spolkové republiky jihokorejské muže do hlubinných dolů a ženy jako ošetřovatelky či zdravotní sestry. V tomto prostředí se odehrává milostný příběh nečekaného setkání dvou lidí, kteří se zamilují a najdou tak nový smysl života. Režisérem filmu je Yoon Je-kyoon. U nás se bude promítat v prosinci na festivalu Filmasia. Premiéra v Koreji ještě stanovena není.

Iva Mušálková