DENÍK ZJISTIL

„Ostrava se dusí. Obsah karcinogenů v ovzduší dosahuje až desetinásobku republikového průměru. Karcinogeny pozměňují DNA a mají negativní vliv na průběh těhotenství. Každé třetí dítě na Ostravsku má astma. Průměrná délka života je v Ostravě již dnes o dva roky kratší než ve zbytku republiky.“

Těmito stručnými a jasnými větami přibližují dopady zdejšího ovzduší na zdraví obyvatel organizátoři protestního shromáždění, které by se mělo uskutečnit příští pátek od 15 hodin na Prokešově náměstí před budovou ostravské Nové radnice. Akci dali název Rouška pro Ostravu!

„Nejnovější studie Akademie věd ČR vyvrátila často opakovaná tvrzení politiků, že znečištění ovzduší způsobují převážně lokální topeniště a doprava. Naopak se potvrdilo, že na vině je především průmysl. Chceme proto zaktivizovat Ostravany, aby dali politikům vědět, že chtějí vidět důsledný boj za lepší ovzduší, nejen slýchat předvolební sliby,“ řekl Deníku Jakub Sosna, jeden z organizátorů plánované demonstrace.

Půjdete demonstrovat za lepšíovzduší na Ostravsku?HLASUJTE V ANKETĚ VPRAVO NAHOŘE!

Program akce se podle jeho slov teprve dolaďuje, v nejbližších dnech by se měly v ulicích začít objevovat plakáty, které budou na konání protestního shromáždění upozorňovat. „Samozřejmě bychom si přáli co největší účast. Lidé by měli přijít s rouškami na tvářích, na místě se bude mimo jiné také podepisovat petice za lepší ovzduší,“ dodal Sosna.

Podle Dalibora Madeje, náměstka primátora pro oblast životního prostředí, však není k takovýmto demonstracím v současné době důvod. „Nic proti demonstraci nemám, nevnímám ji negativně, ale pro zlepšení ovzduší se toho v současnosti dělá velmi mnoho, včetně intenzivních jednání s velkými podniky,“ odmítl Madej tvrzení, že politici v otázce zlepšení ovzduší více slibují, než dělají.

Snížit dopady průmyslu na stav zdejšího ovzduší by podle něj například měly čtyři miliardy dotací z evropských fondů, které půjdou na ekologické projekty velkých znečišťovatelů. Má jít o investice nad rámec toho, co průmyslové firmy zrealizují z vlastních zdrojů.

Zároveň se rýsují dobrovolné dohody mezi ministerstvem životního prostředí a osmi velkými znečišťovateli z tohoto regionu, které by mohly být hotovy do konce tohoto roku, a které by měly přinést další kroky vedoucí ke zlepšení ovzduší v regionu.

„Naše návrhy dohod už mají průmyslové firmy k dispozici zhruba měsíc. Teď se musí vyjádřit oni, předložit své návrhy. Děláme vše pro to, abychom dobrovolné dohody uzavřeli do konce roku. Uvidíme, jestli to stihneme dát jako novoroční dárek občanům Moravskoslezského kraje,“ vyjádřil se k problematice ministr životního prostředí Pavel Drobil.

>> POZNÁMKA MARTINA PLEVY

Ovzduší, nebo dárky? Co je důležitější?

ArcelorMittal – tikající smrt pro Ostraváky. Stop jedům! Chceme konečně dýchat. Takováto hesla si přinesli na transparentech lidé na demonstraci za lepší ovzduší, která se na začátku dubna roku 2008 konala na Masarykově náměstí v centru Ostravy.

Po tehdejší zimě, kdy bylo ovzduší nejkatastrofálnější za hodně dlouhou dobu, vyrazila na náměstí protestovat asi tisícovka nespokojených. Na rozlehlé ploše náměstí bohužel nevypadali jako nespokojená masa, která má toho smradu opravdu dost, ale jako trochu větší hlouček nespokojenců.

Jak je vidět a hlavně často i cítit, demonstrace příliš mnoho věcí nezměnila. Špinavé ovzduší je zde stále problém číslo jedna. Nyní se chystá demonstrace s pořadovým číslem dvě. Její termín, přesně týden před Štědrým dnem, však velké účasti opět příliš nenahrává. Půjdou lidé raději nakupovat dárky, veselit se na vánoční večírky, nebo přijdou před radnici ukázat, že už jejich pohár trpělivosti skutečně přetekl?

Uvidíme. Každý impulz a iniciativa vedoucí k tomu, aby bylo v ovzduší méně jedů a aby se Ostravané přestali dusit, jsou ale tak jako tak přínosné. A třeba budeme překvapeni a lidé dají přednost opravdu masovému protestu před sháněním překvapení pod stromeček. To by pak byl ten nejlepší dárek pro všechny lidi v tomhle městě, kdyby mohli konečně dýchat zdravý vzduch.
Všechny články o znečištěném ovzduší na Ostravsku ČTĚTE ZDE!