Palác kultury a sportu, poté ČEZ Aréna. Právě tyto dřívější názvy mnozí sportovní příznivci dodnes používají, hovoří-li o ostravské multifunkční hale sloužící primárně hokejistům Vítkovic. Přestože už od února 2016 nese název po tradičním ostravském pivovaru.

Pročpak by taky ne, když ani na některých dopravních značkách ve městě, jež řidiče na cestách k aréně přivádějí, se dodnes nikdo nepozastavil nad přetrvávajícím označením podle významné energetické skupiny. Více než osm let od chvíle, kdy ČEZ kvůli úsporám přestal halu sponzorovat.

Tisková konference v Ostravě k MS v hokeji 2024.
Ostrava jde do MS v hokeji sebevědomě. Kolik přispěje město i kraj? A co profit?

Pro světový šampionát v ledním hokeji se však oblíbená hala bude přejmenovávat znovu. A ponese znovu název, který její střechu dočasně zdobil už v minulosti. Od července 2015 do února 2016 – v době jednání o novém generálním sponzoru – se hala jmenovala příhodně Ostrava Aréna. A tentýž název bude mít i pro prestižní akci.

Zdroj: Youtube

„Přejmenování arény po dobu konání šampionátu vychází z předpisu IIHF (Mezinárodní hokejové federace, pozn. red.). Generálním sponzorem šampionátu je Škoda, nikoli Ostravar, proto jméno dalšího sponzora v názvu haly být nemůže,“ vysvětlil Deníku primátor Ostravy Jan Dohnal, který se před pár dny účastnil úvodní tiskové konference k šampionátu.

Pivovar nic netuší

Zástupcům pivovaru, po kterém hala nese sedm a půl roku jméno, to však ještě nikdo nedal na srozuměnou. I proto stále hovoří o „potenciálním“ přejmenování. „Zatím se k nám v souvislosti s tímto tématem nedostala žádná oficiální informace. Jako generální partner předpokládáme, že pokud taková situace nastane, budeme naším partnerem vyzváni, abychom o této záležitosti společně jednali,“ řekla Deníku Denisa Mylbachrová, mluvčí Pivovarů Staropramen, pod které pivovar Ostravar spadá.

Ostravar Aréna.
Oprava Ostravar Arény, nebo nová hokejová hala pro Ostravu? Víme, co rozhodne

Nelze však očekávat, že by na této záležitosti pořadatelství turnaje ztroskotalo, ve hře budou v případě potřeby kompenzace. „Stejné to bude v Praze, kde z O2 Arény bude dočasně Praha Aréna. Takové jsou podmínky smlouvy IIHF s naším hokejovým svazem,“ vysvětlil primátor Ostravy Jan Dohnal.

Město na pořádání hokejového šampionátu dá 30 milionů korun, stejnou částkou přispěje Moravskoslezský kraj. Ostrava pak také za 20 milionů korun provede nejnutnější opravy a rekonstrukce, které jsou pro hostitelství nezbytné. Další osud arény se bude řešit po turnaji. Pro srovnání – Praha na hokejový šampionát v příštím roce přispěje 15 miliony korun.

Petr Bříza - majitel hokejové Sparty Praha
Bříza o MS v Praze a Ostravě: Jsme výjimeční, vzorem je ragby. Co fans z Polska?

V ostravské hale z roku 1986 se světový šampionát v hokeji konal už dvakrát – v letech 2004 a 2015, v roce 2019 pak hostil také mistrovství světa hráčů do 20 let a několik mezinárodních turnajů v para hokeji.

K TÉMATU

Jak šel čas se jménem ostravské hokejové haly
1986 – 2004: Palác kultury a sportu
2004 – 2015: ČEZ Aréna
2015 – 2016: Ostrava Aréna
2016 – nyní: Ostravar Aréna
MS v hokeji 2024: Ostrava Aréna