DENÍK ZAUJALO

Provozovatelé koupališť během letošního léta pláčou kvůli počasí nad výdělkem, smějí se naopak ti, kdo mají vodní atrakce schované v teple pod střechou. V případě Ostravy, třetího největšího města v republice, ale moc možností, jak si opravdu užít koupání i v chladu a dešti, bohužel není.

„Z letošního léta jsem zoufalá. Na letním koupališti v Porubě jsme byli jednou, jinak jezdíme s manželem a dětmi do krytých aquaparků. Nejraději do toho v Kravařích, občas do Bohumína. Byli jsme už ale třeba i v polské Wisłe. V Ostravě je to totiž bída – bazén v Porubě je pro děti nudná plovárna a na Čapkárně se v těch spletitých chodbách třeseme zimou,“ hodnotí zdejší situaci Lenka Pospíšilová.

Na tom, že Ostrava sice nabízí kvalitní bazény pro plavání doplněné o nějakou tu skluzavku, ale pořádný zastřešený aquapark, kde by se dalo bavit a relaxovat v jakémkoliv počasí, jí chybí, se shoduje většina Deníkem oslovených obyvatel města. Nový vodní areál s atrakcemi by uvítali.

„Staví se tu samé kanceláře a hypermarkety, na zábavu pro lidi, kteří tu ještě pořád bydlí, se ale nemyslí. Čapkárna se sice opravila, ale klasický krytý aquapark to není. A nový areál Ještěrka v Bartovicích se mi ani nechce komentovat. Zajímalo by mě, jestli tam vůbec někdo chodí,“ konstatuje pan Jiří ze Slezské Ostravy.

Uspokojit poptávku občanu a postavit „čistokrevný“ krytý aquapark – takový plán ale v Ostravě přece jen existuje. Dokonce se zhruba před měsícem odrazil od pomyslného dna. „Na radě obvodu jsme na konci června schválili zadání výběrového řízení na zhotovitele projektové dokumentace pro nový aquapark,“ říká Radim Lauko, místostarosta Ostravy-Jihu.

Areál by měl vyrůst vedle současného venkovního aquaparku kousek od náměstí SNP v Bělské lese. Obsadí tak místo po bývalém fotbalovém stadionu. Podle Lauka by mělo jít skutečně o zařízení určené pro relaxaci a zábavu, ne o plavecký bazén doplněný jen o pár atrakcí.

Radní Ostravy-Jihu hledali inspiraci pro zadání podmínek projektu v podobných areálech v republice, nejvíce je nadchl nový aquapark v Olomouci. Místostarosta Lauko přiznává, že by rádi dokončili stavbu do konce tohoto volebního období, protože vybudování krytého aquaparku byl předvolební slib jak ze strany jeho ČSSD, tak i koaliční ODS.

„Kdyby šlo vše dobře, což je nyní těžké předvídat, tak bychom chtěli aquapark vybudovat do roku 2014. Zatím nepředpokládáme, že by se do toho zapojil soukromý investor, mělo by jít spíš o významnou akci, která by šla z investičního plánu města. Odhadovaný rozpočet se pohybuje kolem tří set padesáti milionů korun,“ dodává Radim Lauko.

K TÉMATU

Tropický ráj v Ostravě asi nebude

Ten nápad zní jednoduše a krásně. Báňský inženýr v důchodu Karel Kublín přišel před několika lety s myšlenkou, že by se daly pro lázeňské účely využít důlní vody, které se dnes bez užitku vypouštějí do řeky Ostravice.

Jeho plán měl poměrně reálné obrysy. Na území po bývalé koksovně Karolině by vznikl krytý tropický ráj, kde by v teplé vodě bohaté na soli a minerály relaxovali lidé. Vize ale zůstala převedení do reality vždy na hony vzdálená. Nikdo se jí nechopil údajně kvůli velké finanční náročnosti s nejistým výsledkem.

„V minulosti se teoretické návrhy na využití důlních vod objevovaly. Šlo o návrhy fyzických osob. Žádný oficiální projekt ze strany soukromého investora předložen nebyl a ani město v této chvíli s podobnou investicí ve svých plánech nepočítá,“ vyjádřil se k tématu Michal Bayer z tiskového oddělení ostravského magistrátu.
Otázka pro…

…Jaroslava Kováře, ředitele společnosti Sareza

Jak hodnotíte letní sezonu na koupalištích a co nabízíte lidem v nepřízni počasí?

„Letošní léto nám vyloženě nepřeje, všechny naše venkovní koupaliště a aquaparky jsou z důvodu špatného počasí převážně zavřené a zejí prázdnotou. Bohužel nemůžeme situaci nijak ovlivnit, jsme odkázáni na počasí.

Naštěstí provozujeme také kryté vodní a sportovní areály – Vodní svět v centru Ostravy, Krytý bazén v Porubě a Ozdravné centrum Ještěrka v Bartovicích, kde nabízíme příjemné relaxační a vodní vyžití pro celou rodinu. Výhodou je takzvané rodinné vstupné, kdy nabízíme slevy pro rodiny s jedním, dvěma a třemi dětmi do patnácti let. Samozřejmostí je, že děti do šesti let mají vstup úplně zdarma.“
POSTŘEH MARTINA PLEVY:Čapkárna aneb Jednooký mezi slepými králem

Svatá Anna – chladna zrána. Pranostika připadající na dnešní den věstí, že lepšího počasí, než bylo, se už letos nedočkáme. „A je po létě!“ konstatuje vždy v této souvislosti jeden můj známý. Tak nějak se mi ale nezdá, že by letos nějaké léto vůbec začalo. K věčně nespokojeným vlekařům se tak letos asi přidají i nešťastní provozovatelé koupališť…

Smutní jsou ale i obyčejní lidé, kteří se těšili na letní koupání, a teď mezi kapkami deště zjišťují, že v krytých bazénech v Ostravě si moc zábavy neužijí. Tím nejlepším, co krajské město nabízí, je Čapkárna s novým názvem Vodní svět!!! V jejím případě však platí, že jde o jednookého, který je mezi slepými králem.
Areál byl nedávno přestavěn tak, jak původní dispozice dovolovala, takže jde pořád jen o trochu lepší plovárnu, kde je třeba uplavat aspoň pět délek bazénů, aby se člověk zahřál dost na to, aby se pak chladnými chodbami přesunul do vodní jeskyně, což je největší zdejší atrakce. Na třísettisícovou metropoli trochu málo.

Pořádné aquaparky s nejrůznějšími atrakcemi pro děti i dospělé a s příjemně teplou vodou můžeme ostatním městům zatím jen závidět. Aspoň trochu radostné je zjištění, že plán na jeden takový už přece jen existuje. Jestli se ale na lákavý slib voličům nakonec najdou i potřebné stamiliony, však zatím stále není definitivně jasné. Ostrava by si ale každopádně něco podobného zasloužila.