Připravila kampaň, která by do budoucna měla tomuto problémy předcházet. Probíhat bude přímo u kontejnerových stanovišť. Její zahájení zřejmě pocítí i přímo lidé na sídlištích. Začne totiž tím, že OZO po dobu tří týdnů cíleně pozastaví pravidelný odvoz objemného odpadu od kontejnerových stanovišť.

Všechny díly seriálu Ostravská ghetta najdete zde

„Chce tím občany upozornit, že řešení tohoto problému je především na nich samotných,“ uvedla mluvčí ostravské radnice Andrea Vojkovská. Místa bude monitorovat městská policie, která se do akce zapojila.

POLEPENÉ KONTEJNERY

Následná informační kampaň poběží až do poloviny prosince. Během ní bude zhruba 1 500 kontejnerů na směsný komunální odpad polepeno velkými informačními samolepkami, které budou občany na tento problém upozorňovat.

Na samolepce se prostřednictvím QR kódu občané dozvědí například informace o rozmístění sběrných dvorů v Ostravě či o možnosti objednání odvozu objemného odpadu přes eshop.ozoostrava.cz. Takto polepené kontejnery budou umístěny na ostravských sídlištích, kde je problém s výskytem černých skládek největší.

„Dlouhodobě se snažíme působit na veřejnost osvětovými kampaněmi na podporu třídění a správného nakládání s odpadem. A přestože jsme za tu dobu zaznamenali u občanů v této oblasti velký pokrok, stále se na ostravských sídlištích potýkáme s odloženým objemným odpadem. Jen v loňském roce svezlo OZO od kontejnerů 641 tun objemných odpadů,“ uvedla náměstkyně ostravského primátora Kateřina Šebestová.

Fotogalerie: Černé skládky trápí Ostravu

ZDARMA

Odpad, který se nevejde do kontejnerů před domem, správně patří do některého z jedenácti ostravských sběrných dvorů, kam ho mohou Ostravané bezplatně odevzdat.

„Kromě toho funguje i služba mobilního svozu objemných odpadů, kterou si mohou občané od letoška objednat i pohodlně přes nový e-shop OZO Ostrava. Objemné odpady lze odkládat i do velkoobjemových kontejnerů pravidelně přistavovaných podle požadavků městských obvodů,“ doplnila mluvčí ostravské radnice.