Stavaři do Ostravice v „plné polní“ nastoupili letos v dubnu. Dosud se bouralo, zpevňovala se nosná konstrukce, v budově A v křižovatce ulice 28. října s Nádražní ulicí se zvýšila nosnost stropů z tří set na pět set kilogramů na metru.

„Budova se zevnitř musela v podstatě celá postavit znovu. Zcela se jednotlivé objekty vyčistily do té míry, aby mohly být prováděny povrchové úpravy, podlahy, vnitřní příčky apod. Zatím to byla demolice, nyní nastoupí stavební práce,“ říká majitel zhotovitelské společnosti Bystroň Group Michal Bystroň, podle něhož na stavbě pracuje denně třicet až čtyřicet lidí. Kvůli množství použitého železobetonu Ostravici interně označuje za malý atomový kryt.

Doubledeckery v ostravské zoo, 27. 9. 2022.
Doubledeckery v Ostravě odvezly do zoo tisíce lidí, ti je skupují v suvenýrech

Její budoucí využití však bude poněkud odlišné. V přízemí od ulice 28. října až po náměstí Dr. E. Beneše má být prosklený parter se šestimetrovými okny, které nahradí stávající zazděné otvory. Za nimi se mají Ostravě otevřít prosvětlené prostory restaurace a kavárny (vlastníci jednají o provozování se špičkou na ostravském trhu Cokafe).

„Ostravici pod designovou fasádou v dalších podlažích půjde takzvaně vidět pod sukni. Tato část Ostravy příliš nesvítí, v sychravých večerech to napravíme,“ slibuje Daniel Zeman, dřívější vlastník objektů, který nyní pro nové majitele, společnost Ivančice property, dělá manažera projektu.

Od jídla k práci

Objekt stále považuje za srdcovou záležitost, což lze vycítit i z toho, jak o Ostravici a její proměně mluví. „V budově A Felixe Neumanna se snažíme o surový styl a kontrast dobových a moderních materiálů, cihly se špičkovými okny, skla s hi-tech materiály,“ vysvětluje Zeman, podle něhož naopak budova B architekty Marie Frömmerové se symbolickým schodištěm bude velmi čistá.

„Lidem připomene původní podobu díky zachování schodiště, hladkým povrchům, spoustě skla a dřevěného obložení,“ slibuje Daniel Zeman.

Vizualizace z dílny Master Design. Takto by měla vypadat Ostravica-Textilia po dokončení. Vedle celkového vzhledu je vidět i budoucí podoba střešního světlíku a vnitroblok malá Itálie:

A co bude nad restauračním přízemím? V prvním patře kolem schodiště to budou neformální pracovní prostory a místo k setkávání. „Pracujeme na projektu s Ostravskou univerzitou, chceme zde přitáhnout studenty, kteří dnes mnohdy studují mezi lidmi, v kavárnách. Vytáhneme je z Karoliny a budou v tomto kreativním prostředí,“ má ambici Zeman.

Bude to jakýsi předěl mezi čistě komerčními prostory v dalších patrech, kde si na sebe má objekt díky kancelářím s nemalým nájmem vydělat.

„Budou to však kanceláře určené specifickým odvětvím. Nechceme, aby se nahoře uzavřela nějaká auditorská společnost. Chceme tu menší firmy, které kooperují, potřebují další firmy ke svému fungování, aby se oživil místní genius loci,“ říká Zeman, podle něhož bude největší vizuální změnou zvednutí střešního světlíku o jedno patro.

Městská nemocnice Ostrava, Fifejdy, 27.7.2022, Ostrava
Volby 2022 v Ostravě: Nemocnice Fifejdy, boj o reputaci i vlastnictví špitálu

Ve stísněném vnitrobloku mezi oběma budovami pak má vzniknout takzvaná malá Itálie. Vnitroblok bude v jednotlivých patrech spojen lávkami a bude sloužit k posezení a odpočinku, počítá se v něm i s uměleckou instalací.

Restaurační náměstí?

Rekonstrukce Ostravice je asi třikrát dražší než její demolice a nová výstavba, to ale nikdy nebyl cíl. Aktuální celkové náklady jsou asi 300 milionů, desítkami milionů přispěje i ministerstvo průmyslu a obchodu.

„Díky tomu jsme si mohli dovolit daleko vyšší kvalitu provedení. Přestože neustále zdražování má šílené dopady. Natěstí je investor osvícen,“ popisuje Zeman.

Proměna Ostravice by měla být hotová do konce června příštího roku, a přestože vizuálně tomu zatím mnoho nenapovídá, podle Michala Bystroně se termín prozatím daří držet.

Dům kultury města Ostravy, 27.7.2022.
VOLBY 2022 v Ostravě: Síň za miliardy. Ano, nebo ne?

„Termín je ještě daleko. Do konce roku bychom chtěli mít vyřešenou střechu a fasádu na budově A, tehdy lidé i zvenčí uvidí lešení a budou vědět, že se zde intenzivně pracuje,“ slibuje Bystroň.

Vedlejší objekty C a D patří podnikateli řeckého původu z Liberecka Michalisi Dzikosovi, který počítá s přístavbou, hotelem a podzemním parkováním. Oba vlastníci spolu úzce komunikují.

„Jsme zajedno v tom, že náměstí Dr. E. Beneše má být restauračním náměstím. Po dokončení Ostravice mám tedy další cíl – dopomoci k tomu, aby náměstí bylo krásné a útulné, připomínající brněnský „Jakubák“ nebo pražský „Ovocňák“. Bylo by hezké, kdyby město mělo jedno velké a dvě malá náměstí,“ přeje si Daniel Zeman.