„Vidíte tu trosku? Ten hnus? Jak je sakra možné, že něco takového tady může pořád stát? Proč s tím někdo něco nedělá?“ láteří už řadu let prakticky každý obyvatel Ostravy, který přijíždí do centra města.

„Vítejte“ u Ostravice-Textilie, dost možná největší ostravské ostudy dneška. Ještě na začátku tohoto tisíciletí se v budově prodávalo.

 Poté, co se v důsledku nepovolené rekonstrukce propadl strop a budova se uzavřela, začal objekt znatelně chátrat. Střídání majitelů nepomohlo, padala ultimáta, vedly se soudní pře.

Vedení města začátkem září oznámilo, že zvažuje koupi od soukromého vlastníka s tím, že by do něj přemístila agendu občanských průkazů, pasů, řidičských průkazů i dalších dopravně-správních činností.

Ostravica-Textilia, květen 2017
Vzkříšení Ostravice-Textilie je znovu nejisté. Majitel se nebrání prodeji
Ostravica-Textilia, leden 2017
Ostravica-Textilia: Ohyzdná brána do centra krajského města

ANKETA S KANDIDÁTY NA PRIMÁTORA:

Měla by se Ostravica-Textilia raději zbořit, nebo stále vidíte možnost její záchrany a dalšího využití?

Lukáš SemerákZdroj: Archiv DeníkuLukáš Semerák (Ostravak)
Ostravica je po jatkách, skeletu u hejtmanství a DK Poklad další připomínkou doby, kdy město „vedly“ ČSSD a ODS. Lidé s těmito stranami spojení s ní chtěli kšeftovat, naštěstí jsme jim to překazili a oni utekli. Nedávno se nám konečně podařilo vrátit městu sousední pozemky, které dřívější vedení zašantročilo.
I k Ostravici se město postavilo čelem a nyní prověřujeme možnosti jejího využití. Sám bych nechal čelní fasády a dostavěl na celé ploše moderní budovu s podzemním parkovištěm. Pokud budeme dále vést město, myslím, že by architektonická soutěž mohla proběhnout už v příštím roce.

Zdeněk NytraZdroj: Archiv DeníkuZdeněk Nytra (ODS)
Demolici vidím až jako úplně poslední možnost, pokud se ukáže, že budovy již nemohou být zachráněny z důvodu výrazného poškození statiky. Současný majitel provádí zajišťovací práce, takže chci věřit tomu, že se historická budova MD Ostravica ještě zachránit dá. Pousmívám se nad nedávným zadáním ověřovací studie ze strany vedení města, která má řešit možnost umístění magistrátních úřadů v budově. To je ukázka předvolebního populismu poté, co na téma vyřešení problému MD Ostravica dlouhodobě poukazuje ODS.

Tomáš MacuraZdroj: Archiv DeníkuTomáš Macura (ANO)
Ostravica-Textilia si rozhodně zaslouží záchranu. Zcela klíčové je nalezení její nové funkce. Zadali jsme například vypracování studie, která nám odpoví na otázku, jestli bychom do budov bývalého obchodního domu nemohli přemístit správní agendy magistrátu. Připravujeme také ideovou soutěž na využití přilehlého náměstí Edvarda Beneše, nakolik tyto úlohy nelze řešit odděleně. Připomínám, že lokalita byla řadu let blokována soudním sporem se soukromým developerem. Nevylučuji možnost odkupu Ostravice-Textilie městem.

Zbyněk PražákZdroj: Archiv DeníkuZbyněk Pražák (KDU-ČSL)
Kdyby to bylo tak jednoduché… Je to objekt, který dnes, vzhledem k jeho stavu, patří jednoznačně do kategorie „vředů města“. Nachází se v centru, a navíc je jeho velká část památkově chráněná. Zanedbatelný není ani fakt, že je v soukromém vlastnictví. Vzhledem k tomu všemu demolice nyní nepřichází v úvahu a nezbývá než společně s jeho vlastníkem hledat možnost jeho smysluplného využití. V současnosti se prověřuje, zda a k jakému účelu by vůbec objekt mohl sloužit (administrativní centrum města a podobně).

Patrik HujdusZdroj: Archiv DeníkuPatrik Hujdus (Nezávislí)
V současné době se jedná o soukromý majetek a těžko zasahovat do práv soukromého vlastníka. V ideálním případě by bylo dobré posoudit stav budovy, až poté může město uvažovat o odkoupení, opravě a dalším využití. Například pro studentský život či kvalitní bydlení.

Martin JuroškaZdroj: Archiv DeníkuMartin Juroška (KSČM)
Ostravica je jeden z mnoha důkazů správnosti hodně šířeného dogmatu, že soukromý vlastník se vždy o majetek postará lépe než obec (stát). Takových „památníků“ je (nejen) v Ostravě mnoho. Třeba jatka, prodaná kdysi zahraniční korporaci za 60 tisíc korun, a nyní vykoupená městem za nehoráznou sumu 80 milionů korun. Myslím, že by se Ostravica měla zachránit a lidé by nejvíce uvítali, pokud by sloužila svému původnímu účelu. Alternativně mě napadá využití objektu pro muzejní či kulturní účely.

Jiří SrbaZdroj: Archiv DeníkuJiří Srba (ČSSD)
To je otázka pro dosavadní vedení města, a především pro hnutí Ostravak. To podle nás svou činností odradilo možné developery, kteří již dávno mohli Ostravici-Textilii zachránit. Je naše morální povinnost pečovat o hodnoty, které vybudovali naši předchůdci a mají pro Ostravu určitý význam.

David WitoszZdroj: Archiv DeníkuDavid Witosz (Piráti)
V záchraně komplexu Ostravica-Textilia se jako Piráti již dlouhá léta angažujeme. V našem městě se toho již bořilo dost, úcta ke kulturnímu dědictví má v Ostravě velký deficit a likvidací dalšího kousku historie se jen okrademe o kus nás samotných.

Majitel Baníku Václav Brabec (na snímku vlevo), Darina Vymětalíková a Milan Baroš.
Baroš je kriminálník, napsala redaktorka ČT. Majitel Baníku žádá omluvu
Ohrada, kde se ještě v sobotu páslo pět ovcí. Přes noc je všechny roztrhal medvěd.
Chovatel: Ráno vstanu a vidím medvěda! Šelma se vrátila pro mrtvé ovce