V Ostravě, a nejen zde, se bude po celý týden konat řada akcí, které mají upozornit zejména mladé lidi, jak předcházet rizikovému chování a také o nemoci informovat. Počet nakažených v České republice roste a jen za letošní rok přibylo do statistik Státního zdravotního ústavu kolem dvou stovek nových pacientů. Stejně rostou i náklady na léčbu, což potvrzují i slova Oldřicha Tichého, mluvčího Všeobecné zdravotní pojišťovny.

„V loňském roce pojišťovna za péči o 1181 pacientů s AIDS vydala více než 183 milionů korun. Náklady neustále stoupají, například v roce 2012 byly ve srovnání s předchozím rokem o 26 milionů vyšší."

Na ostravské preventivní akce pro veřejnost spojily své síly Česká společnost AIDS pomoc, Mezinárodní asociace studentů medicíny IFMSA CZ Ostrava, Lékařská fakulta Ostravské univerzity a Dopravní podnik Ostrava. Ten vypraví speciální tramvaj již popáté. „Úkolem projektu je informovat širokou veřejnost, zejména pak mladistvé, o problematice HIV/AIDS. Cestujícím v této tramvaji, kteří nebudou muset platit jízdné, budou rozdávány informační letáky, preventivní materiály a kontakty na místa, kde je možno nechat se anonymně a bezplatně otestovat. V tramvaji po celou dobu její jízdy budou přítomni odborníci, kteří budou zájemcům odpovídat na jejich dotazy týkající se problematiky AIDS," uvedl mluvčí Dopravního podniku Ostrava Miroslav Albrecht.

Trasa tramvaje povede přes Mariánské náměstí do Poruby na smyčku Vřesinská, odtud zpátky do centra města na Hlavní nádraží. Z Hlavního nádraží přes Vítkovice až do Výškovic a zpět přes Mírové náměstí a Mariánské náměstí na Hlavní nádraží. Tramvaj pak pojede ještě jednou na Vřesinskou a zpět na Hlavní nádraží, odkud pak udělá okruh přes Vítkovice, Zábřeh směrem na zastávku „Nová Ves vodárna", pak se po ulici 28. října vrátí zpět do centra Ostravy. Svoji jízdu ukončí na Hlavním nádraží před 18. hodinou.

K TÉMATU:

Přednášky i bezplatné cestováníV úterý 3. prosince budou v areálu Lékařské fakulty Ostravské univerzity probíhat od 13.30 hodin přednášky pro studenty i veřejnost. V rámci přednáškového bloku budou promítnuty fotografie Lékařů bez hranic a organizace Rozkoš bez rizika. Nakonec budou mít účastníci možnost prohlédnout si vybavení pojízdné gynekologicko venerologické ambulance.
Večer od 21 do 23 hodin pak bude sanita parkovat na konci Stodolní ulice, kde budou pracovnice společnosti Rozkoš bez rizika nabízet u Night klubu Lucerna bezplatné testování na HIV.

Ve středu 4. prosince proběhne v 17 hodin v klubu Atlantik veřejná diskuze, kde si zájemci nohou u kávy pohovořit s HIV pozitivním mužem a jeho manželkou. V době od 17 do 20 hodin bude opět možné nechat se otestovat na HIV v pojízdné ambulanci.

Také letos proběhne na všech prodej stužek. Výtěžek z prodeje bude použit na pomoc lidem bojujícím s AIDS.