Prohlédnout si světové pamětihodnosti a přírodní divy, navštívit muzea, ale dokonce i restaurace nebo malé firmy a další místa z pohodlí svého křesla? Díky funkci s názvem Street View, kterou nabízí společnost Google na svých internetových mapách, to není vůbec žádný problém, stačí mít jen počítač, tablet nebo chytrý telefon. A stejně tak se z pohodlí svého domova mohou podívat do Ostravy třeba Japonci nebo Američané z druhého konce světa.

Pomocí 360stupňových snímků, které v těchto dnech opět pořizovalo takzvané Street View auto Googlu, budou mít jako na dlani další ostravské destinace. Podle produktového manažera Googlu Jardy Bengla z Curychu mohou dnes uživatelé díky Street View virtuálně navštívit více než stovku zajímavých destinací v České republice.

„Včetně pro cestovní ruch důležitých lokalit z hlediska historie, kultury a přírodních krás. Infrastruktura se stále vyvíjí, věříme proto, že díky aktualizaci Street View snímků umožníme uživatelům a návštěvníkům ještě lepší orientaci a inspiraci při výletech a dovolených," uvedl Bengl.

V oblastech, kde je zobrazení k dispozici, je možné virtuálně procházet ulicemi pomocí tlačítka přiblížení v Mapách Google, nebo přetažením oranžového panáčka s označením Pegman z pravé dolní strany obrazovky na modře zvýrazněné ulice. „Můžete se tak podívat na restauraci ještě před příchodem, připravit si plán cesty, zjistit styčné body a virtuálně naplánovat svůj den. Zájemci o nemovitost mohou ušetřit čas tím, že si předem virtuálně prozkoumají vybranou nemovitost a její přilehlé okolí, a také zjistí nejlepší cestu, jak se k ní dostat. Před dovolenou můžete rovněž snadno zkontrolovat zvolenou destinaci, vzhled hotelu a oblast kolem něj, kde se chystáte strávit svůj čas," popsala Lucie Bílková z mediální agentury, která Google u nás zastupuje.

Doplnila, že se při tváření 360° snímků maximálně dbá na ochranu soukromí. „Před jakýmkoli zveřejněním shromážděných snímků přichází na řadu jejich zpracování pomocí speciální technologie. Ta rozostřuje obličeje lidí a poznávací značky aut tak, aby je nebylo možné identifikovat, a ochránilo se tím jejich soukromí. Funkce Street View navíc umožňuje i dodatečné odstranění snímků," vysvětlila Bílková.