Anketa ostravského dopravního podniku, ve které Ostravané vybírají ze čtyř možných variant sedadel, z nichž jedna bude následně horkým favoritem pro novou standardní výbavu ve vozidlech MHD, je v plném proudu. Přesto už v krajské metropoli jezdí čtyři tramvajové vozy s novým interiérem. V nich jsou kromě nových nerezových madel také sedačky, které jsou opatřeny překližkovým opěradlem a dělenou sedací částí s polstrováním a koženkovým potahem. Pokud by lidé tuto variantu chtěli i v ostatních vozech, v anketě jsou tyto sedačky pod číslem dvě. „Jsou to nově pořízené vozy, které v Ostravě jezdí od konce ledna. Neznamená to ale, že by o výsledné podobě interiérů vozidel MHD bylo již rozhodnuto. Chceme znát názor našich cestujících, a právě proto jsme uspořádali anketu," řekl Deníku mluvčí Dopravního podniku Ostrava Miroslav Albrecht.

Ke včerejšímu dni hlasovalo v anketě dopravního podniku přes pět tisíc lidí. Zhruba 46 procent respondentů se přiklání k variantě číslo čtyři, což jsou sedadla, jejichž tvar tvoří kovový trubkový rám, překližkové opěradlo a sedací díl s neděleným polstrováním s koženkovým potahem.

Na druhém místě se zatím umístila sedadla, která jsou již ve výše zmíněných nově pořízených vozech.

„Prvotním impulem ke změně dosavadních, dlouhá léta používaných čalouněných sedadel byly zvýšené hygienické požadavky a dále stále častější útoky vandalů, které nás donutily k přechodu na sedadla omyvatelná," řekl již dříve mluvčí Albrecht. Ostravané mohou na internetových stránkách DPO hlasovat o nových sedačkách do 28. února. Na stránkách je také zveřejněn jízdní řád testovací tramvaje, ve které si Ostravané mohou vyzkoušet všechny čtyři varianty sedadel.