Říkají jen: jsme tu pro vás. Františkáni

Před kostelem svatého Ducha ve Výškovicích je kasička. Není na drobné či větší finanční dary. Vhodit do ní můžete lístek s přáním, za co byste chtěli, aby se věřící modlili. „Než odjedeme, předáme lístky místním křesťanům. Věříme, že modlitba má moc přání splnit," říká jeden z františkánských kněží, kteří přijeli do Ostravy na misii, Jakub František Sadílek.

S ostatními bratry, řeholnicemi a dalšími dobrovolníky se s Ostravany až do neděle chtějí dělit o to, čím františkáni žijí. „Misie má připomenout, co je v životě člověka skutečně důležité: rodina, láska, přátelství, věrnost, poctivost. Chceme je povzbudit. Říct jim, že kdo věří, má v životě naději, nemusí žít v depresích," vysvětluje kněz oblečený do sandálů, hnědého hábitu s kapucí převázaného provazem.

Povídat si o těchto hodnotách, o tom, co lidi trápí, chtějí nejen v ulicích, ale i při večerních setkáváních, divadelních a hudebních představeních, v misijních kavárnách.

Františkán Ondřej Bonaventura Čapek Bratra zavraždila porevoluční mafie

Jaký je životní příběh tohoto čtyřiatřicetiletého muže? Co ho přimělo k rozhodnutí žít v chudobě, čistotě a poslušnosti, když pochází z rodiny, ve které se náboženství nebralo příliš vážně? Bylo mu třináct let, když mu v jednom roce zemřela teta, švagr a také bratr.

„Mého bratra zavraždila porevoluční mafie. Byl podnikatel, žil především prací a penězi a byly to bohužel peníze, kvůli kterým o život přišel. Přemýšlel jsem o smrti, o smyslu života, o štěstí. Jenom peníze člověka šťastným neudělají," míní kněz. Nechal se pokřtít, později vystudoval teologickou fakultu, vstoupil k františkánům.

Otec měl peníze, úspěch, ale nebyl šťastný

Jeho kolega v misii Ondřej Bonaventura Čapek do řádu přišel ze „světské" rodiny, vystudoval matematicko-fyzikální fakultu v Praze.

„Vždycky se směju, když se mě třeba děti ptají, jestli používáme mobily. Když nás vidí v hábitu, mají asi pocit, že žijeme někde za středověkými zdmi. Odpovídám, ano, máme mobily a někteří z nás jsou i specialisté na tuto techniku, vystudovali jadernou fyziku a další náročné obory," říká Ondřej Bonaventura Čapek. Do řehole přišel z poměrně majetných rodinných poměrů.

„Můj otec měl peníze, moc, slávu, úspěch, ale stejně nebyl šťastný. Bratr hledal jinou životní cestu byl pankáč, bohužel někde se ztratil, byl prohlášen za mrtvého. Já jsem šel třetí cestou. I když jsem se musel mnohého vzdát. Jsem šťastný v komunitě bratrů. Zjistil jsem, že nejdůležitější není moje ego, naučil jsem se mít rád i lidi, kteří jsou jiní než já, se kterými si třeba nesednu. A přijal jsem také celibát. I když jsem poznal dívku, kvůli které jsem zvažoval odchod z řádu. Nakonec jsem ale zůstal," říká mnich.

Přečtěte si také: Do Ostravy se sjeli Svědkové Jehovovi

K TÉMATU: Kdo jsou františkáni

Řád bratří františkánů byl založen svatým Františkem z Assisi roku 1209. Šlo o společenství bratří, kteří se rozhodli následovat Ježíše Krista v radikální chudobě, ale zároveň být věrni katolické církvi. Stal se z nich jeden z nejznámějších řádů na světě. Bratři žijí v poslušnosti představeným, v celibátu a bez vlastního majetku. V současné době má řád asi 15 tisíc členů, z toho padesát v České republice. Členové řádu se soustřeďují především na kazatelskou a misijní činnost.